“Bilances” rīkotajā diskusijā spriež, vai jāievieš grāmatvežu sertificēšana

Foto: A. Siliņš

Žurnāla Bilance organizētā “apaļā galda” diskusijā tikās grāmatvedības un revīzijas nozares sabiedrisko organizāciju un atbildīgo valsts institūciju pārstāvji, lai spriestu par nozares nākotnes attīstību. Sarunas centrālais temats bija grāmatvežu izglītības un kompetences līmeņa paaugstināšana, un galvenais priekšlikums šī mērķa panākšanai bija fundamentāls – grāmatvedības pārveidošana par reglamentēto profesiju, sertifikācijas un uzraudzības sistēmas ieviešana.

Klātesošie bija vienisprātis – pašreizējais grāmatvežu izglītotības un profesionālās kompetences līmenis ir nepietiekams gan nodokļu normatīvā regulējuma izmaiņu un sarežģītības, gan noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas kontekstā. Grāmatvedības pārveidošana par reglamentēto profesiju varētu šo problēmu risināt, pieņemot, ka grāmatvežus sertificētu institūcija, kura šādu deleģējumu saņemtu tikai tad, ja tās darbības standarti atbilstu valsts prasībām.

Diskusijas gaitā netika konkrēti definēts, vai runa ir tikai par ārpakalpojumu grāmatvežu, vai visu profesijā strādājošo sertifikāciju. Tāpat atbilde netika rasta uz jautājumu, ko darīt ar uzņēmumu vadītāju kompetenci grāmatvedībā, jo, kā zināms, likums atļauj grāmatvedību kārtot arī uzņēmuma vadītājam – vienīgajam valdes loceklim.

Finanšu ministrija patlaban izvērtējot grāmatvežu sabiedrisko organizāciju ierosinājumu, pagaidām vēl nesniedzot skaidru atbildi – “jā” vai “nē” grāmatvežu sertifikācijai.

Plašu reportāžu par diskusijā apspriesto lasiet žurnāla “Bilance” 17. septembra jeb šā gada 18. (438.) numurā. Žurnālu var abonēt šeit.

Diskusijā piedalījās:

Andrejs Ponomarjovs, Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas valdes priekšsēdētājs;

Lienīte Caune, Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas Publiski nozīmīgu struktūru komitejas vadītāja;

Lilita Bērziņa, Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas valdes locekle un Ārpakalpojumu komitejas vadītāja;

Ilze Palmbaha, Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas valdes priekšsēdētāja vietniece;

Sandra Vilcāne, Latvijas Zvērinātu revidentu asociācijas valdes priekšsēdētāja;

Anda Ziemele, ISO sertificēto grāmatvežu asociācijas valdes priekšsēdētāja;

Zanda Bērziņa, ISO sertificēto grāmatvežu asociācijas valdes locekle;

Agnese Rudzīte, Valsts ieņēmumu dienesta Nelegāli iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas pārvaldes direktore.

Līdzīgie raksti:

Atstāt komentāru

  Subscribe  
Paziņot par