0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

PERSONĀLSDARBA SAMAKSAEP aicina mainīt netaisnīgus sociālekonomiskos modeļus radošajās profesijās

EP aicina mainīt netaisnīgus sociālekonomiskos modeļus radošajās profesijās

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti 21. novembrī pieņēma priekšlikumus Eiropas Savienības (ES) pasākumiem, lai uzlabotu dzīves un darba apstākļus mākslas, kultūras un radošo nozaru profesionāļiem. Likumdošanas iniciatīvā, kas pieņemta ar 433 balsīm par, 100 pret un 99 atturoties, EP uzsver, ka atšķirības starp dalībvalstu sociālajām sistēmām, mākslinieku definīcijām un noteikumiem, kas regulē pašnodarbinātību, rada nevienlīdzīgus apstākļus ES mākslinieku starpā. Nozare, kurā nodarbināti 3,8% ES darbaspēka un kura veido 4,4% no IKP, nav pietiekami aizsargāta. Tai raksturīgi netipiski darba modeļi, neregulāri ienākumi un mazāk iespēju slēgt koplīgumus, tāpēc lielā daļā dalībvalstu pastāv liels…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Autoratlīdzību saņēmējiem tuvojas lēmuma pieņemšanas brīdis
Foto: © Elnur – stock.adobe.com

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti 21. novembrī pieņēma priekšlikumus Eiropas Savienības (ES) pasākumiem, lai uzlabotu dzīves un darba apstākļus mākslas, kultūras un radošo nozaru profesionāļiem.

Likumdošanas iniciatīvā, kas pieņemta ar 433 balsīm par, 100 pret un 99 atturoties, EP uzsver, ka atšķirības starp dalībvalstu sociālajām sistēmām, mākslinieku definīcijām un noteikumiem, kas regulē pašnodarbinātību, rada nevienlīdzīgus apstākļus ES mākslinieku starpā.

Nozare, kurā nodarbināti 3,8% ES darbaspēka un kura veido 4,4% no IKP, nav pietiekami aizsargāta. Tai raksturīgi netipiski darba modeļi, neregulāri ienākumi un mazāk iespēju slēgt koplīgumus, tāpēc lielā daļā dalībvalstu pastāv liels risks, ka mākslinieku darbs būs nepietiekami apmaksāts vai nebūs neapmaksāts. Tāpat šīs nozares profesionāļi vairāk pakļauti ļaunprātīgai fiktīvai pašnodarbinātībai un autortiesību piespiedu izpirkuma līgumiem. Tekstā norādīts, ka jaunas problēmas varētu radīt arī digitālās tehnoloģijas, piemēram, ģeneratīvais mākslīgais intelekts.

Likumdošanas iniciatīva

Parlaments aicina veidot ES sistēmu, kurā apvienoti likumdošanas un neleģislatīvie instrumenti, lai uzlabotu sociālos un profesionālos apstākļus un radītu līdzvērtīgus apstākļus visiem ES māksliniekiem un kultūras darbiniekiem. EP deputāti prasa, lai šī sistēma ietvertu:

  • direktīvu par pienācīgiem darba apstākļiem un pareizu nodarbinātības statusa noteikšanu kultūras un radošajās nozarēs strādājošiem speciālistiem;
  • Padomes lēmumus strādāt pie ES standartiem šajā nozarē, izmantojot Eiropas platformu, kas ļautu apmainīties ar paraugpraksi un veidot savstarpēju izpratni starp dalībvalstīm;
  • pielāgot nākamā cikla ES programmas, kas finansē radošos un kultūras jomas profesionāļus, (piemēram, "Radošā Eiropa" un "Apvārsnis Eiropa"), lai ES un līdzekļu saņēmējiem būtu pienākums ievērot Starptautiskās Darba organizācijas, dalībvalstu vai kolektīvās darba un sociālās saistības un nodrošināt, ka mākslinieki ES finansētajos projektos vienmēr saņemtu atlīdzību, tostarp par laiku, kas pavadīts mēģinājumos vai sagatavojot finansējuma pieteikumus.

Turpmākie soļi

Komisijai tagad ir trīs mēneši laika, lai sniegtu atbildi, vai nu informējot Parlamentu par pasākumiem, ko tā plāno veikt, vai arī norādot iemeslus, kādēļ tā atsakās ierosināt tiesību aktu atbilstoši Parlamenta pieprasījumam.

Vispārīga informācija

2022. gadā visā ES gandrīz trešdaļa (31,7%) kultūras un radošajās nozarēs strādājošo bija pašnodarbinātie (salīdzinājumā ar vidēji 13,8% visā ekonomikā).

EP jau kopš 2021. gada ir aicinājis radīt kvalitatīvus sociālos standartus māksliniekiem un kultūras darbiniekiem. Saskaņā ar Lisabonas līgumu Eiropas Parlamentam ir likumdošanas iniciatīvas tiesības, kas ļauj tam lūgt Komisiju iesniegt priekšlikumu.

Lasiet arī