0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESGRĀMATVEDĪBAJa komandējumā sūta speciālistu, kas nestrādā uzņēmumā

Ja komandējumā sūta speciālistu, kas nestrādā uzņēmumā

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

SIA nosūta komandējumā fizisko personu, kas nav uzņēmuma darbinieks. Minētā persona nav reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicēja. Vai SIA drīkst apmaksāt tikai dienas naudu un citus komandējuma izdevumus, vai obligāti ir jābūt arī darba samaksai? Vai ir nepieciešams šo personu pieņemt darbā? Atbilde Atbilstoši MK noteikumiem Nr. 969 (par komandējumā segtajiem izdevumiem) darba devējs ir tiesīgs nosūtīt komandējumā jebkuru lietpratēju, ja uzņēmumā nav attiecīgā speciālista. Noteikumos noteikti izdevumu veidi (kas saistīti ar uzdevuma pildīšanu) un to apmērs (ar kādiem dokumentiem pamatoti), kas…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Ja komandējumā sūta speciālistu, kas nestrādā uzņēmumā
Ilustrācija: Arvis Villa

SIA nosūta komandējumā fizisko personu, kas nav uzņēmuma darbinieks. Minētā persona nav reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicēja. Vai SIA drīkst apmaksāt tikai dienas naudu un citus komandējuma izdevumus, vai obligāti ir jābūt arī darba samaksai? Vai ir nepieciešams šo personu pieņemt darbā?

Atbilde

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore
Foto: Aivars Siliņš

Atbilstoši MK noteikumiem Nr. 969 (par komandējumā segtajiem izdevumiem) darba devējs ir tiesīgs nosūtīt komandējumā jebkuru lietpratēju, ja uzņēmumā nav attiecīgā speciālista. Noteikumos noteikti izdevumu veidi (kas saistīti ar uzdevuma pildīšanu) un to apmērs (ar kādiem dokumentiem pamatoti), kas tiks segti neatkarīgi no tā, vai persona ir vai nav darbinieks. 

Savukārt noteikumu 19. punktā noteikts, ka komandējuma laikā darbiniekam tiek saglabāta darba vieta (amats) un darba samaksa (atalgojums). Tas nenozīmē, ka persona dažu komandējuma dienu dēļ noteikti būtu jāpieņem darbā, tomēr par veikto darbu būtu jāsamaksā, jo biznesā nav pieņemta bezatlīdzības nodarbinātība. 

Lai neuzņemtos papildu pienākumus, ko nosaka Darba likums, šādos gadījumos ieteicams slēgt uzņēmuma līgumu. Civillikuma 2212. pantā noteikts: ar uzņēmuma līgumu viena puse uzņemas izpildīt otrai par zināmu atlīdzību ar saviem darba rīkiem un ierīcēm kādu pasūtījumu, izgatavot kādu lietu vai izvest galā kādu pasākumu. Tātad komandējumu varam traktēt kā "pasākumu" SIA interesēs.

Sakarā ar to, ka ar komandējumā nosūtīto personu nav slēgts darba līgums, atlīdzībai netiek piemērotas Darba likuma prasības. Tas nozīmē, ka nolīgtajai summai nav sakara ar minimālo darba algu. 

Šāds apgalvojums bija spēkā līdz 2021. gada 1. jūlijam. Pēc minētā datuma pasūtītājam (kas nav darba devējs) jārēķinās ar to, ka uzņēmējs ir darba ņēmējs (VSA likuma 1. panta 2. punkta d. apakšpunkts), par kuru bija jāiesniedz VID ziņas ar kodu 11 un 81, un par tādu viņš paliks līdz brīdim, kad tiks iesniegtas ziņas ar kodu 25 un 82.

Atgādinu: ja atlīdzība par dažām komandējumā pavadītajām dienām nebūs sasniegusi proporcionālo daļu no minimālās mēneša algas un šajā periodā nosūtītajai personai būs/nebūs citu ieņēmumu, iespējams, būs jāmaksā minimālās VSAOI. Lai nerodas pienākums veikt minimālās iemaksas, atlīdzībai jābūt vismaz šādai:

  • ja mēnesī ir 30 kalendāra dienas: (500 / 30 x komandējuma dienu skaits),
  • ja mēnesī ir 31 kalendāra diena: (500 / 31 x komandējuma dienu skaits).

NB! Aprēķinā jāizmanto kalendāra dienas!

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada oktobra (478.) numurā.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: