0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTITiesības uz sociālajiem pabalstiem

Tiesības uz sociālajiem pabalstiem

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Strādāju uzņēmumā "A" un saņemu atalgojumu, ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa. Vienlaikus esmu vienīgā uzņēmuma "B" īpašniece un vienīgā valdes locekle. Uzņēmumā "B" neesmu VID reģistrēta kā darbiniece (man nav noteikta darba alga, jo valdes funkcijas veicu uz bezatlīdzības līguma pamata). Kādas darbības ir jāveic uzņēmumā "B" (vai jāraksta iesniegumi VID, VSAA; vai jālikvidē/jāatsavina uzņēmums "B" u.tml.), lai varētu saņemt likumā paredzētos pabalstus: bērna piedzimšanas pabalstu; maternitātes pabalstu; vecāku pabalstu; bērna kopšanas pabalstu; ģimenes valsts pabalstu? Atbilde Ja…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Tiesības uz sociālajiem pabalstiem
Foto: Tim MossholderUnsplash

Strādāju uzņēmumā "A" un saņemu atalgojumu, ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa. Vienlaikus esmu vienīgā uzņēmuma "B" īpašniece un vienīgā valdes locekle. Uzņēmumā "B" neesmu VID reģistrēta kā darbiniece (man nav noteikta darba alga, jo valdes funkcijas veicu uz bezatlīdzības līguma pamata).

Kādas darbības ir jāveic uzņēmumā "B" (vai jāraksta iesniegumi VID, VSAA; vai jālikvidē/jāatsavina uzņēmums "B" u.tml.), lai varētu saņemt likumā paredzētos pabalstus:

  • bērna piedzimšanas pabalstu;
  • maternitātes pabalstu;
  • vecāku pabalstu;
  • bērna kopšanas pabalstu;
  • ģimenes valsts pabalstu?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Ja fiziskā persona nodarbināta uzņēmumā "A", saņemot atalgojumu, tā tiek uzskatīta par darba ņēmēju un atbilstoši sociālajam statusam ir apdrošināta. Ja darba ņēmēja nav persona, kas sasniegusi pensijas vecumu, tad sociālās apdrošināšanas iemaksu likme 2021. gadā ir 34,09% (23,59% un 10,5%), un persona ir apdrošināta šādiem riskiem:

  • 2.1. valsts pensiju apdrošināšanai;
  • 2.2. sociālajai apdrošināšanai bezdarba gadījumam;
  • 2.3. sociālajai apdrošināšanai pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām;
  • 2.4. invaliditātes apdrošināšanai;
  • 2.5. maternitātes un slimības apdrošināšanai;
  • 2.6. vecāku apdrošināšanai;
  • 2.7. veselības apdrošināšanai.
Tas nozīmē, ka visos minētajos gadījumos darba ņēmējai (algotai darbiniecei) tiks aprēķināti un izmaksāti attiecīgie sociālie pabalsti, t.sk. uzkrāsies arī pensijas kapitāls. 

Tomēr dažu pabalstu saņemšanai nepieciešama speciālu noteikumu izpildīšana. Piemēram, lai tiktu apmaksāta darbnespējas lapa B (ilgstoši slimojot vai grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma gadījumā), ir noteikts tā saucamais kvalifikācijas periods. Pretendentam uz pabalstu jābūt sociāli apdrošinātam (jābūt darba ņēmējam vai pašnodarbinātai personai) vismaz trīs mēnešus pēdējo sešu mēnešu laikā vai vismaz sešus mēnešus pēdējo 24 mēnešu laikā (Maternitātes un slimības apdrošināšanas likuma 4. panta 1. daļa). 

Sociālos pabalstus izmaksā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA). Lai tos saņemtu, ir jāiesniedz iesniegums (pa pastu vai elektroniski). Veidlapas atrodamas:

https://www.vsaa.gov.lv/lv/pakalpojumi/slimibas-pabalsts → E–pakalpojumi → Iesniegumu veidlapas

Ja uzņēmumā "B", kurā esat valdes locekle, bet neesat darba ņēmēja un nesaņemat atlīdzību, tad atbilstoši likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu" 1. panta 2. punkta c) apakšpunktā noteiktajam, komercsabiedrības valdes, padomes loceklis, prokūrists, kā arī cita persona, kura ieņem amatu, kas dod tiesības uz atlīdzību, ir darba ņēmējs tikai tad, ja viņam atlīdzība ir faktiski noteikta.

Tātad, ja persona ir reģistrēta tikai Uzņēmumu reģistrā (nesaņem atalgojumu, nav noformēta kā darba ņēmēja), tad SIA īpašnieces statuss neietekmē maternitātes un vecāku pabalstu piešķiršanu un izmaksu. 

Izņēmums ir mikrouzņēmumi, jo saskaņā ar Mikrouzņēmumu nodokļa likuma 1. panta 3. punktu mikrouzņēmuma darbinieks — fiziskā persona, kuru uz darba līguma pamata nodarbina mikrouzņēmums, un mikrouzņēmuma īpašnieks, kā arī prokūrists ir darba ņēmēji. Tādā gadījumā, lai saņemtu vecāku pabalstu pilnā apmērā, nepieciešams, lai mikrouzņēmumā arī būtu piešķirts bērna kopšanas atvaļinājums.

Par visiem pabalstiem, kas pienākas jaunām māmiņām, ir minēts Bilancē Nr. 24, 2017.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada jūnija (474.) numurā.