Vai gada pārskata elektroniskajā norakstā iekļaujama visa oriģināldokumenta informācija?

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

(0)
Nelda Janoviča, zvērināta revidente, sertificēta nodokļu konsultante

Veidojot gada pārskatu, pārsniedzot likumā noteiktās pamatprasības, tas var veidoties apjomīgāks par to informāciju, ko iespējams pievienot Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) gada pārskata pielikumā (piemēram, administrācijas izmaksu, ražošanas izmaksu vai peļņas un zaudējumu atšifrējumi, dažāda vēsturiskā informācija utt.).

“Rodas jautājums – vai šo informāciju drīkst nepievienot gada pārskata pielikumam EDS? Varbūt drīkst pievienot šo informāciju atsevišķā pdf failā?” – jautā zvērināta revidente, sertificēta nodokļu konsultante Nelda Janoviča.

Ministru kabineta noteikumos Nr. 558 “Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtība” noteikts, ka “dokumenta norakstu izstrādā, pilnībā pārrakstot dokumenta oriģināla informāciju vai aizpildot īpašu noraksta veidlapu.” Kā skaidro N. Janoviča, šo punktu iespējams pārprast – var saprast, ka, ja reiz noteikumos minēta īpaša veidlapa, tad, ja tāda ir piedāvāta (kā EDS sistēmā iesniedzot gada pārskatu), tas nozīmētu, ka tā atbilst norakstam – pat tad, ja veidlapā iesniedzamā informācija ir mazākā apjomā nekā oriģinālajā papīra vai elektroniskajā dokumentā (gada pārskatā).

Tomēr, precizējot šo jautājumu Tieslietu ministrijā, revidente saņēmusi atbildi, ka noraksts jebkurā gadījumā nozīmē pilnīgu visas oriģinālā dokumenta informācijas atveidošanu. Tātad, skatoties strikti pēc Ministru kabineta noteikumu Nr. 399 “Noteikumi par sabiedrību sagatavoto finanšu pārskatu vai konsolidēto finanšu pārskatu elektroniskā noraksta formu” (MK noteikumi Nr. 399) nosaukuma, kurā minēts “noraksta” jēdziens, iznāk, ka EDS gada pārskata pielikumā būtu kaut kādā veidā jācenšas ietilpināt absolūti visa gada pārskata oriģinālā esošā informācija.

Par laimi, pagaidām (piemēram, par pērn iesniegtajiem pārskatiem) VID neesot vērsies pret nodokļu maksātājiem saistībā ar šo nesakritību.

Finanšu ministrija jau esot informēta par šo problēmu un izrādījusi ieinteresētību to risināt, mainot nosaukumu MK noteikumiem Nr. 399 – “noraksta” vietā piemērotāks jēdziens šeit būtu “izraksts”, kas, saskaņā ar definīciju noteikumos Nr. 558, var nesaturēt visu, bet tikai “nepieciešamo” informāciju.

Neldas Janovičas semināra “Aktuālais un svarīgais – 2019. gada uzņēmumu ienākuma nodoklis un 2019. gada pārskats” videoierakstu iespējams iegādāties šeit.

Par gada pārskatu iesniegšanu lasiet arī:

Kā gada pārskatos labot kļūdas par iepriekšējiem pārskata periodiem?

Kā izvērtēt gada pārskatā sniedzamās nepieciešamās informācijas apjomu?

Gada pārskatu kļūdas: #1 Gada pārskats nav “saimnieciskās darbības pārskats”

Gada pārskatu kļūdas: #2 Nepareizi atzīmētas opcijas, kas pieprasa zvērināta revidenta ziņojumu

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)