Vai, grozot darba līgumu, jāievēro mēneša termiņš brīdinājuma izteikšanai?

(0)
Foto: Mentatdgt from Pexels

Jautājums: Darbiniekam mainās amats, alga un darba laika veids, vai ir nepieciešams mēnesi iepriekš brīdināt, vai abas puses var vienoties par grozījumiem uzreiz?

Kaspars Rācenājs
Kaspars Rācenājs

Atbildi sagatavoja Kaspars Rācenājs, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības jurists, darba tiesību konsultants

No Darba likuma 40. panta izriet, ka darbinieka amats, darba samaksa un darba laika veids ir būtiskas līguma sastāvdaļas. Tas nozīmē, ka darba devējs nav tiesīgs vienpusēji ar rīkojumu mainīt darba līguma nosacījumus un samazināt darbiniekam noteikto darba samaksas apmēru vai grozīt amatu. Šāda darba devēja rīcība būs pretēja Darba likuma 6. pantam – proti, rīkojums pasliktinās darbinieka tiesisko stāvokli un tādējādi nebūs spēkā.

Darba līgumā noteikto darba nosacījumu izmaiņas ir pieļaujamas tikai pusēm vienojoties. Ja darba līgumā tiek veiktas izmaiņas Darba likuma 97. panta kārtībā, tad puses brīvi var vienoties par izmaiņu saturu un brīdi, kad tās stājas spēkā. Proti, vienošanās var paredzēt, ka izmaiņas stājas spēkā kaut vai nākamajā darba dienā.

Citādāk ir Darba likuma 98. pantā noteiktajā gadījumā, kad darba devējam ir pamats uzteikt darba līgumu, bet darba devējs piedāvā darbiniekam turpināt darba attiecības, grozot darba līgumu.

Šādā gadījumā darba devējs vienu mēnesi iepriekš paziņo darbiniekam, ka darba attiecības tiks izbeigtas, ja darbinieks nepiekritīs tās turpināt atbilstoši piedāvātajiem līguma grozījumiem. Ja darbinieks nepiekrīt grozījumiem, tad darba attiecības tiek izbeigtas, bet nevis vienkārši tāpēc, ka darbinieks nepiekrita līguma grozījumiem, bet gan pamatojoties uz kādu no Darba likuma 101. panta pirmās daļas punktiem.

Lasiet arī: Kā pareizi izsaka darba līgumu jaunā redakcijā?

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)