0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESGRĀMATVEDĪBAVai slimības laikā veidojas virsstundas?

Vai slimības laikā veidojas virsstundas?

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Darbiniekam noteikts summētais normālais darba laiks, pārskata periods viens mēnesis. 2022. gada janvārī normālā darba laika stundu skaits ir 168. Faktiski darba devējs vienojās ar darbinieku (rakstveidā) par virsstundu darbu (steidzami vajadzēja aizvietot citu darbinieku), kas darbiniekam mēneša beigās bija jānostrādā (kopā — 179 stundas), un grafiks bija precizēts.  Tomēr darbiniekam no 25. līdz 31. janvārim iestājās darbnespēja (A lapa). Kā noteikt, kuras stundas slimības laikā jāapmaksā? Ja tās stundas, kuras norādītas precizētajā grafikā, tad izveidotos 11 virsstundas, kuras nav nostrādātas. Vai tas ir taisnīgi attiecībā pret darba devēju? Atbilde [caption id="attachment_1510952" align="alignright"…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Vai slimības laikā veidojas virsstundas?
Ilustrācija: © Hurca! — stock.adobe.com

Darbiniekam noteikts summētais normālais darba laiks, pārskata periods viens mēnesis. 2022. gada janvārī normālā darba laika stundu skaits ir 168. Faktiski darba devējs vienojās ar darbinieku (rakstveidā) par virsstundu darbu (steidzami vajadzēja aizvietot citu darbinieku), kas darbiniekam mēneša beigās bija jānostrādā (kopā — 179 stundas), un grafiks bija precizēts. 

Tomēr darbiniekam no 25. līdz 31. janvārim iestājās darbnespēja (A lapa). Kā noteikt, kuras stundas slimības laikā jāapmaksā? Ja tās stundas, kuras norādītas precizētajā grafikā, tad izveidotos 11 virsstundas, kuras nav nostrādātas. Vai tas ir taisnīgi attiecībā pret darba devēju?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Izteikšu viedokli kas, protams, nav saistošs.

Tiešām izveidojas neviennozīmīga situācija: no vienas puses, slimības laikā parasti apmaksā tās dienas vai stundas, kuras darbiniekam būtu jāstrādā, ja viņš nebūtu slims. No otras puses, iznāk, ka jāapmaksā arī virsstundas, kuras darbinieks nemaz nav strādājis, tikai tādēļ, ka tās būtu apmaksātas, ja vien darbinieks tās nostrādātu (negūtā peļņa).

Ja A lapa izsniegta no 25. līdz 31. janvārim, tad par periodu no 1. līdz 24. janvārim ir nostrādātas 128 stundas (saskaņā ar jautājumam pievienoto grafiku), un tās tieši sakrīt ar normālo darba laiku šajā periodā. Darbnespējas A lapa jāapmaksā saskaņā ar Maternitātes un slimības apdrošināšanas likuma 36. pantu. Sakarā ar to, ka darbiniekam ir noteikts summētais darba laiks, pielāgošu šai situācijai pantā esošo algoritmu:

Darba ņēmējiem, kuriem noteikts summētais darba laiks un kuru mēnešalga (darba alga) nav atkarīga no faktiski nostrādāto stundu skaita konkrētā mēnesī, darba devējs, ņemot vērā darba (dienesta) specifiku, var noteikt, ka slimības naudu aprēķina par kalendāra darba dienām darbnespējas periodā.

Lūk, šādā gadījumā darbiniekam par periodu no 25. līdz 31. janvārim būtu jāapmaksā 5 nosacītas darba dienas (vai 40 stundas), nevis 51 stunda, kas norādīta grafikā! DL pieļauj uzskaitīt darba laiku un attiecīgi apmaksāt gan dienas, gan stundas. Atgādinu, ka arī darba devēja ziņojumā (par darbinieka ieņēmumiem un nodokļiem katrā mēnesī) visiem darbiniekiem tiek norādītas tieši stundas (un nekad — dienas).

Šādu aprēķināšanas algoritmu būtu ieteicams ierakstīt uzņēmuma darba kārtības nolikumā. Pretējā gadījumā (liekot apmaksāt neesošās virsstundas) situācija nav taisnīga attiecībā pret darba devēju.

Vai šāda situācija varētu veidoties, izmaksājot slimības pabalstu (B lapu), proti, kādas dienas apmaksā VSAA?

Slimības pabalsta (B lapa) aprēķins ir citāds.

A lapas apmaksai tiek izmantota darbinieka vidējā izpeļņa, kuru nosaka no algas, dažādām piemaksām un prēmijām un apmaksā potenciālas darba dienas (stundas), taču B lapas apmaksai izmanto visas darbiniekam aprēķinātās (un ar nodokļiem apliekamās summas, t.sk. A lapas apmaksu, atvaļinājumu apmaksu, attaisnotās prombūtnes apmaksu u.tml.). Tādējādi tiek noteikta kalendāra dienas vidējā apdrošināšanas iemaksu alga (aprēķinātās summas, no kurām jāveic sociālās iemaksas), un tai nav sakara ar darbinieka plānotajām vai nostrādātajām stundām. Turklāt slimības pabalsts tiek izmaksāts par kalendāra dienu.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2022. gada aprīļa (484.) numurā.