0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻILIKUMDOŠANAVID varēs publiskot ziņas par nodokļu maksātāju, ja nodokļu maksātājs pats tās būs izpaudis vai sniedzis nepatiesu informāciju

VID varēs publiskot ziņas par nodokļu maksātāju, ja nodokļu maksātājs pats tās būs izpaudis vai sniedzis nepatiesu informāciju

Saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām” 22. pantu nodokļu administrācijas ierēdnim (darbiniekam) ir aizliegts izpaust par nodokļu maksātāju bez viņa piekrišanas jebkādu informāciju, kas šim ierēdnim (darbiniekam) kļuvusi zināma, pildot dienesta (darba) pienākumus, ja likumā nav noteikts citādi. Ar Finanšu ministrijas sagatavoto likumprojektu "Grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām"", ko Saeima 17. oktobrī vērtēs, vai nodot izskatīšanai atbildīgajā komisijā, tiek noteikts jauns izņēmums, kad informācija par nodokļu maksātāju (juridisku personu) var tikt izpausta bez nodokļu maksātāja piekrišanas, lai  sabiedrībai būtu pieejama informācija, kura ir iestādes rīcībā vai kuru iestādei atbilstoši tās kompetencei ir pienākums radīt. Proti, lai veicinātu komercdarbības…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām” 22. pantu nodokļu administrācijas ierēdnim (darbiniekam) ir aizliegts izpaust par nodokļu maksātāju bez viņa piekrišanas jebkādu informāciju, kas šim ierēdnim (darbiniekam) kļuvusi zināma, pildot dienesta (darba) pienākumus, ja likumā nav noteikts citādi.

Ar Finanšu ministrijas sagatavoto likumprojektu "Grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām"", ko Saeima 17. oktobrī vērtēs, vai nodot izskatīšanai atbildīgajā komisijā, tiek noteikts jauns izņēmums, kad informācija par nodokļu maksātāju (juridisku personu) var tikt izpausta bez nodokļu maksātāja piekrišanas, lai  sabiedrībai būtu pieejama informācija, kura ir iestādes rīcībā vai kuru iestādei atbilstoši tās kompetencei ir pienākums radīt. Proti, lai veicinātu komercdarbības vides drošību, godīgu konkurenci un labprātīgu nodokļu (nodevu) saistību izpildi, Valsts ieņēmumu dienests (VID) nodrošinās publiski pieejamu informāciju par juridiskajām personām, kurām datu atbilstības pārbaudes un nodokļu revīzijas (audita) rezultātā aprēķināti un nav labprātīgi samaksāti papildu maksājumi budžetā vai konstatēta no budžeta atmaksājamās summas nepamatota palielināšana, izņemot, ja papildu noteikto maksājumu samaksas termiņš saskaņā ar šā likuma 24. panta pirmo un 1.3 daļu ir pagarināts, sadalīts termiņos, atlikts vai atkārtoti sadalīts termiņos.

Kā norādīts likumprojekta anotācijā, šāda informācijas pieejamība paplašinās iespēju komersantiem izvērtēt riskus, izvēloties potenciālo darījuma partneri.

Minētā informācija publiski būs pieejama tikai pēc tam, kad attiecīgais lēmums kļuvis neapstrīdams, t.i., gadījumos, kad nodokļu maksātājs normatīvajos aktos noteiktajā termiņā nav apstrīdējis nodokļu administrācijas pārbaudes rezultātā pieņemto lēmumu VID ģenerāldirektoram vai VID ģenerāldirektora lēmumu nav pārsūdzējis tiesā vai ir pārsūdzēts tiesā, un tā darbība nav apturēta.

Tāpat VID darbiniekam būs tiesības izpaust informāciju par to, vai personai attiecīgajā taksācijas periodā ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statuss.

VID atspēkos nodokļu maksātāja publiski sniegtas nepatiesas ziņas

Līdz šim likuma “Par nodokļiem un nodevām” 22. panta regulējums nosaka ierobežojumu VID darbiniekiem izpaust par nodokļu maksātāju bez viņa piekrišanas jebkādu informāciju, kas šim (darbiniekam kļuvusi zināma, pildot dienesta (darba) pienākumus.

Ar likumprojektu tiek noteikts jauns izņēmumu no minētā regulējuma, nosakot, ka gadījumos, kad nodokļu maksātājs būs publiski izpaudis nepatiesas ziņas par VID veiktajiem nodokļu administrēšanas vai nodokļu kontroles pasākumiem, tajā skaitā par nodokļu maksātāja tiesību ierobežojošiem līdzekļiem, VID būs tiesības presei un citiem masu informācijas līdzekļiem pēc to pieprasījuma (piemēram, gadījumos, kad nodokļu maksātājs ir publiski izplatījis informāciju elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos, un minētie plašsaziņas līdzekļi vēlas iegūt VID rīcībā esošo informāciju par konkrēto nodokļu maksātāju) vai nodokļu administrācijas iniciatīvas (piemēram, gadījumos, kad nodokļu maksātājs ir publiski izplatījis nepatiesas ziņas elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos, un VID vēlas nodrošināt, ka sabiedrības rīcībā ir patiesa un objektīva informācija par konkrēto situāciju) sniegt tā rīcībā esošo informāciju par nodokļu maksātājam veiktajiem nodokļu administrēšanas vai nodokļu kontroles pasākumiem, vai piemērotajiem tiesību ierobežojošiem līdzekļiem, ciktāl tas attiecas uz lietu, par kuru nodokļu maksātājs publiskojis informāciju.

Ar jēdzienu “lieta” šajā gadījumā tiek saprasta jebkāda informācija par konkrēto nodokļu maksātāju, kuru pats nodokļu maksātājs ir publiskojis saistībā ar VID veiktajiem nodokļu administrēšanas vai kontroles pasākumiem, t.i., tā var būt saziņa, komunikācija, sadarbība ārpus administratīvā procesa, administratīvā pārkāpuma procesa, kriminālprocesa. Tas var būt publiskots VID lēmums, uzziņa, vēstule, arī elektroniskā pasta sarakste, VID atgādinājums vai informatīvs paziņojums EDS.

Tomēr jāņem vērā, ka VID būs tiesības izpaust informāciju par nodokļu maksātāju tikai un vienīgi tajos gadījumos, kad persona būs publiski izplatījusi nepatiesas ziņas par nodokļu administrācijas veiktajiem nodokļu administrēšanas vai nodokļu kontroles pasākumiem, vai citiem nodokļu maksātāja tiesību ierobežojošiem līdzekļiem. Tātad, tā kā šajos gadījumos persona pati būs sevi publiski identificējusi, VID sniegtā informācija par personas vārdu un uzvārdu, nav uzskatāma kā privātpersonu tiesību ierobežojums.

Ar likumprojektu tiek paredzēts, ka šajā gadījumā VID:

  • sniegs VID rīcībā esošu objektīvo (precizējošo) informāciju par personas publiskotajām ziņām, aptverot tikai faktus, par kuriem persona pati būs ziņas publiskojusi;
  • nepieciešamības gadījumā papildu personas publiskotajām ziņām sniegs informāciju par nodokļu maksātāja lietu, lai tādējādi nodrošinātu sabiedrības iespējas iegūt objektīvu un patiesu informāciju par konkrēto situāciju. Ievērojot personas datu apstrādes principus, kā arī komercnoslēpuma aizsardzību, VID būs pienākums sniegt informāciju tikai tādā apmērā, ciktāl tas ir nepieciešams, lai sabiedrībai nodrošinātu objektīvas informācijas sniegšanu par konkrēto situāciju. Tāpat VID būs pienākums katrā konkrētajā gadījumā vērtēt, vai, sniedzot informāciju par nodokļu maksātāju, netiek pārkāptas citu datu subjektu tiesības uz personu datu aizsardzību, kā arī, vai netiek aizskarts komercnoslēpums.