0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESVienošanās strīdus izšķirt pēc Krievijas likumdošanas nav saistoša maksātnespējas procesa ierosināšanai

Vienošanās strīdus izšķirt pēc Krievijas likumdošanas nav saistoša maksātnespējas procesa ierosināšanai

Jautājums. Vai iespējams ierosināt Latvijas teritorijā reģistrētas juridiskas personas maksātnespējas procesa lietu saskaņā ar Maksātnespējas likumu, ja līgumā puses vienojušās strīdus izšķirt pēc Krievijas normatīvajiem aktiem?   Atbildi sniedz Maksātnespējas aģentūra   Saskaņā ar Civilprocesa likumu strīdu izšķiršana ir mehānisms, kas nodrošina fiziskai vai juridiskai personai pienākošos tiesību uz savu aizskarto vai apstrīdēto civilo tiesību vai ar likumu aizsargāto interešu aizsardzības realizēšanu. Savukārt, kā konstatēts Latvijas Republikas Satversmes tiesas spriedumā lietā Nr.2001-08-01, maksātnespējas lietā starp pusēm nepastāv strīds par tiesībām, bet gan tiesa konstatē kādu no maksātnespējas subjekta jeb parādnieka maksātnespējas procesa pazīmēm. Saskaņā ar Maksātnespējas likuma 5.pantu, maksātnespējas process…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Jautājums. Vai iespējams ierosināt Latvijas teritorijā reģistrētas juridiskas personas maksātnespējas procesa lietu saskaņā ar Maksātnespējas likumu, ja līgumā puses vienojušās strīdus izšķirt pēc Krievijas normatīvajiem aktiem?   Atbildi sniedz Maksātnespējas aģentūra   Saskaņā ar Civilprocesa likumu strīdu izšķiršana ir mehānisms, kas nodrošina fiziskai vai juridiskai personai pienākošos tiesību uz savu aizskarto vai apstrīdēto civilo tiesību vai ar likumu aizsargāto interešu aizsardzības realizēšanu. Savukārt, kā konstatēts Latvijas Republikas Satversmes tiesas spriedumā lietā Nr.2001-08-01, maksātnespējas lietā starp pusēm nepastāv strīds par tiesībām, bet gan tiesa konstatē kādu no maksātnespējas subjekta jeb parādnieka maksātnespējas procesa pazīmēm. Saskaņā ar Maksātnespējas likuma 5.pantu, maksātnespējas process ir tiesiska rakstura pasākumu kopums ar mērķi atjaunot maksātnespējas subjekta maksātspēju un aizsargāt kreditora kopuma intereses, piemērojot izlīgumu, sanāciju vai arī bankrota procedūru, ja izlīgums vai sanācija nav iespējama. Ņemot vērā minēto, var secināt, ka maksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšana nav civiltiesiska strīda izšķiršanas veids, bet gan tikai līdzeklis, lai konstatētu objektīvi pastāvošu maksātnespējas subjekta nespēju pildīt savas saistības un veicinātu finansiālās grūtībās nonākušā komersanta un tā kreditora/u interešu samērošanu. Ar līgumu nodibinātās saistības un tajā noteiktā kārtība radušos strīdus risināt pēc Krievijas normatīvajiem aktiem nav attiecināma uz maksātnespējas procesa lietas ierosināšanu (t.i., gadījumu, kad kreditors iesniedz maksātnespējas procesa pieteikumu), tāpēc aprakstītajā gadījumā nav konstatēti šķēršļi, lai ierosinātu juridiskās personas maksātnespējas procesa lietu saskaņā ar Maksātnespējas likumu. Papildus norādām, ka saskaņā ar Maksātnespējas likuma 52.pantu maksātnespējas procesa pieteikumu tiesā var iesniegt gan kreditors/i, gan pats parādnieks, ja pastāv kāda no Maksātnespējas likuma 50.pantā minētajām maksātnespējas procesa pazīmēm.