0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIVai var būt virsstundas, strādājot nepilnu mēnesi?

Vai var būt virsstundas, strādājot nepilnu mēnesi?

Maija Grebenko, Mg.sci.oec. praktiskās grāmatvedības speciāliste

Darbinieks pieņemts darbā 2023. gada 26. maijā, darba līgumā minēts normālais darba laiks ar summēto darba laika uzskaiti, ar minimālo stundas tarifa likmes piemērošanu, un pirmā darba diena noteikta 28. maijā (skat. kalendāru). Datumi atšķiras sakarā ar to, ka darba devējam jāiesniedz VID «ziņas par darba ņēmēju» pirms darbinieks uzsāk strādāt, un to grāmatvedis nevar izdarīt ne sestdien, ne svētdien. Darbinieks iepazīstināts ar grafiku (brīvdienās — no 8.00 līdz nākamās dienas 8.00, kopā — 24 stundas, darbdienās — no 20.00 līdz…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
virsstundas, strādājot nepilnu mēnesi
Ilustrācija: © zenzen – stock.adobe.com
Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
praktiskās grāmatvedības speciāliste
Foto: Aivars Siliņš

Darbinieks pieņemts darbā 2023. gada 26. maijā, darba līgumā minēts normālais darba laiks ar summēto darba laika uzskaiti, ar minimālo stundas tarifa likmes piemērošanu, un pirmā darba diena noteikta 28. maijā (skat. kalendāru). Datumi atšķiras sakarā ar to, ka darba devējam jāiesniedz VID «ziņas par darba ņēmēju» pirms darbinieks uzsāk strādāt, un to grāmatvedis nevar izdarīt ne sestdien, ne svētdien. Darbinieks iepazīstināts ar grafiku (brīvdienās — no 8.00 līdz nākamās dienas 8.00, kopā — 24 stundas, darbdienās — no 20.00 līdz nākamās dienas 8.00, kopā — 12 stundas).

1 Darbinieks, kas veic virsstundu darbu vai darbu svētku dienā, saņem piemaksu ne mazāk kā 100% apmērā no viņam noteiktās stundas vai dienas algas likmes (DL 68. pants). 2 Darba devējam ir pienākums izmaksāt šā panta trešajā daļā noteikto atlīdzību, ja darbinieks neveic darbu attaisnojošu iemeslu dēļ, īpaši gadījumos, kad darbinieks: 8) neveic darbu svētku dienā, kas iekrīt darbiniekam noteiktajā darba dienā (DL 74. pants).

Mēneša kalendāram par maiju ir dažas īpatnības: kalendāra dienu skaitā ir 5 svētku dienas, no tām 3 — normālā darba laika darba dienās. Sakarā ar to, ka darba diena var sakrist ar svētku dienu, iespējamas divas situācijas: darbiniekam jāaprēķina alga par nostrādātajām stundām (svētki ir gan darba dienās, gan brīvdienās) un papildu piemaksa1 par darbu svētku dienā (ja svētku diena sakrīt ar dežūru) vai aprēķināta atlīdzība2 (ja svētku diena iekrita darba dienā pēc kalendāra), bet tajā nav strādāts. Aprēķins notiek saskaņā ar Ministru kabineta (MK) 2015. gada 24. novembra noteikumu Nr. 656 "Noteikumi par minimālās mēneša darba algas apmēru normālā darba laika ietvaros un minimālās stundas tarifa likmes aprēķināšanu" prasību par minimālās stundas tarifa likmes noteikšanu un atbilstoši Darba likuma (DL) 74. panta 1. daļas 8. punkta prasību par attaisnotās prombūtnes apmaksu.

NB! Tomēr, nosakot minimālo stundas tarifa likmi (katram mēnesim atsevišķi), saskaņā ar minētajiem noteikumiem svētku dienas, kas kalendārā uzrādītas brīvdienās (sestdien un svētdien) netiek ņemtas vērā aprēķinos, kad nosaka stundas tarifa likmi (skat. minētos noteikumus un LM mājas lapā ievietotās tabulas ar minimālo stundas tarifa likmi dažādām darba laika slodzēm).

Rezultātā 2023. gada maijā vispārīgā gadījumā no 184 stundām (kuras būtu jāapmaksā), par 159 stundām būtu jāaprēķina alga, bet par svētku dienām, kas sakrīt ar darbinieka darba dienām, būtu jārēķina atlīdzība (šeit — par 1., 4. un 29. maiju) — par 25 stundām.

3 Darbinieks, kas veic nakts darbu, saņem piemaksu ne mazāk kā 50% apmērā no viņam noteiktās stundas vai dienas algas likmes (DL 67. pants).

Ja darbiniekam noteikta summētā darba laika uzskaite, tad normālā (pilna) darba laika gadījumā stundu skaits nemainās, bet noteikti kādā no svētku dienām nāksies strādāt. Tas nozīmē, ka par šādām dienām būtu aprēķināta gan alga, gan piemaksa, bet par nenostrādātām svētku dienām (kuras sakrīt ar kalendāra darba dienām) — atlīdzība. Turklāt, ja darbinieka darba laiks ir ilgāks par astoņām stundām (viena no biežāk sastopamām summētā darba laika pazīmēm) un tas notiek arī naktīs, rodas pienākums aprēķināt piemaksu par nakts3 laikā veikto darbu. Nakts darbs DL izpratnē ir ikviens darbs, kas veicams nakts laikā vairāk nekā divas stundas. Ar nakts laiku saprotams laikposms no pulksten 22.00 līdz 6.00.

NB! Piemaksas neaizvieto viena otru, tās tiek atsevišķi uzskaitītas, apmaksātas un pēcāk — summētas, turklāt lielākā piemaksa nekad neaizvieto mazāko.

Apkopojot iepriekš rakstīto, jāaprēķina alga par dežūru no 28. uz 29. maiju (24 darba stundas, t.sk. 24 svētku stundas, t.sk. 8 nakts stundas) un dežuras daļu 31. maijā (4 stundas, t.sk. 2 nakts stundas).

(28 × 3,3696darbs + 24 × 3,3696 × 100%svētki + 10 × 3,3696 × 50%nakts) = 192,07 eiro

Pirms rēķināt nodokļus un noteikt izmaksājamo summu, jānoskaidro, vai darbiniekam maijā neveidojās virsstundas. Summētā darba veicējam virsstundas tiek noteiktas, salīdzinot faktiski nostrādātās stundas ar pārskata perioda normālo darba laiku: darbs, kuru darbinieks veic virs pārskata periodā noteiktā normālā darba laika, uzskatāms par virsstundu darbu (DL 140. pants).

Pieļauju, ka algas nodokļu grāmatiņa nav iesniegta un neapliekamais minimums nav piemērots.

Tas nozīmē, ka, slēdzot darba līgumu, darba devējam jānosaka ´pārskata periodsª, kura laikā būs noteiktas un apmaksājamas virsstundas. Darba līgumā DL ļauj noteikt viena, divu vai trīs mēnešu ilgu periodu, pēc kura rodas pienākums apmaksāt virsstundas vai to vietā piešķirt darbiniekam apmaksātu atpūtu (DL 136. pants).

Darbinieks maijā nostrādāja 28 stundas (24 + 4). Savukārt normālais darba laiks darbiniekam, kas pieņemts darbā 26. maijā (trīs darba dienas pēc kalendāra) ir 24 stundas. Virsstundas jāfiksē uzskaitē, un tās drīkst neapmaksāt uzreiz, ja darba līgumā minēts divu vai trīs mēnešu pārskata periods, jo bieži vien gadās, ka viena mēneša virsstundas tiek segtas ar citā mēnesī mazāku stundu skaitu. Ja virsstundas uzkrājas, darbiniekam pēcāk jāpiešķir apmaksātu atpūtu, proti, brīvdienu, kurā viņš nestrādā, bet saņem samaksu (par attiecīgo stundu skaitu).

Savukārt, ja darbinieks, kam noteikta minimālā mēneša alga (vai minimālā stundas tarifa likme) nostrādāja mēnesī mazāk stundu nekā normālais darba laiks (vienlaikus viņš nav pašnodarbinātā persona un viņam nav cita darba devēja), var rasties situācija, kad mēneša darba samaksa nesasniedz minimālo mēneša algu. Precīzāk: ja attiecīgajā ceturksnī kopējā darba samaksas summa nesasniegs 1860 eiro (3 x 620), rodas risks, ka darba devējam tiks paziņots par pienākumu veikt par šo darbinieku minimālās sociālās iemaksas no iztrūkstošās starpības.

Pieļauju, ka šī darba vieta nav darbinieka galvenā ienākuma gūšanas vieta. Tas nozīmē, ka šeit nav iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, līdz ar to nav piemērojams neapliekamais minimums un atvieglojumi. Arī nodokļi tiek aprēķināti mazliet savādāk.

Ja par maiju aprēķinātā alga ar piemaksām sastāda 192,07 eiro, tad nodokļi no tās būtu šādi:

192,07 × 23% = 44,18 — ienākuma nodoklis

192,07 × 10,5% = 20,17 — sociālās iemaksas

20,17 × 0,20 = 4,03; 44,18 – 4,03 = 40,15 — precizētais ienākuma nodoklis

Izmaksājamā summa: 192,07 – 20,17 – 40,15 = 131,75 eiro

Darba likuma panti

71. pants  Darba samaksas aprēķins

Izmaksājot darba samaksu, darba devējs izsniedz darba samaksas aprēķinu, kurā norādīta izmaksātā darba samaksa, ieturētie nodokļi un veiktās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, kā arī nostrādātās stundas, tajā skaitā virsstundas, nakts laikā un svētku dienās nostrādātās stundas. Pēc darbinieka pieprasījuma darba devējam ir pienākums šo aprēķinu izskaidrot.

137. pants  Darba laika uzskaite

(1) Darba devējam ir pienākums precīzi uzskaitīt katra darbinieka nostrādātās stundas kopumā, kā arī atsevišķi virsstundas, darbu nakts laikā, nedēļas atpūtas laikā un svētku dienās nostrādātās stundas, kā arī dīkstāves laiku. (3) Darbiniekam ir tiesības personiski vai ar darbinieku pārstāvju starpniecību pārbaudīt darba devēja veikto darba laika uzskaiti.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2023. gada augusta (500.) numurā.

Lasiet arī: Vai atvaļinājuma laikā jāapmaksā svētku dienas? Kāpēc?

Vairāk uzziniet: Darba samaksa, E-semināra videoieraksts