0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

PERSONĀLSDARBA TIESĪBASPieņemti noteikumi par darba aizsardzības prasībām darba vietās, kur risku rada elektromagnētiskais lauks

Pieņemti noteikumi par darba aizsardzības prasībām darba vietās, kur risku rada elektromagnētiskais lauks

Ministru kabinets  13.oktobrī pieņēma noteikumus №584 «Darba aizsardzības prasības nodarbināto aizsardzībai pret elektromagnētiskā lauka radīto risku darba vidē». Noteikumi stāsies spēkā ar 2016.gada 1.jūliju. Labklājības ministrija (LM), kas ir šo noteikumu rosinātāja, pārņemot Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2013/35/ES prasības, paredzēja noteikt darba aizsardzības prasību minimumu nodarbināto aizsardzībai pret elektromagnētisko lauku iedarbības radīto risku. Līdz šim Latvijā nebija spēkā normatīvo aktu, kas noteiktu specifiskas prasības nodarbināto aizsardzībai pret elektromagnētisko lauku radīto risku. Attiecībā uz nodarbināto aizsardzību piemēro vispārīgās darba aizsardzības prasības, kas noteiktas Darba aizsardzības likumā un uz tā pamata izdotajos Ministru kabineta noteikumos, piemēram, saistībā ar darba vides risku…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Elektromagnetiskais lauksMinistru kabinets  13.oktobrī pieņēma noteikumus №584 «Darba aizsardzības prasības nodarbināto aizsardzībai pret elektromagnētiskā lauka radīto risku darba vidē». Noteikumi stāsies spēkā ar 2016.gada 1.jūliju.

Labklājības ministrija (LM), kas ir šo noteikumu rosinātāja, pārņemot Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2013/35/ES prasības, paredzēja noteikt darba aizsardzības prasību minimumu nodarbināto aizsardzībai pret elektromagnētisko lauku iedarbības radīto risku. Līdz šim Latvijā nebija spēkā normatīvo aktu, kas noteiktu specifiskas prasības nodarbināto aizsardzībai pret elektromagnētisko lauku radīto risku. Attiecībā uz nodarbināto aizsardzību piemēro vispārīgās darba aizsardzības prasības, kas noteiktas Darba aizsardzības likumā un uz tā pamata izdotajos Ministru kabineta noteikumos, piemēram, saistībā ar darba vides risku novērtēšanu, kolektīvo un individuālo darba aizsardzības līdzekļu lietošanu, drošības zīmēm, obligātajām veselības pārbaudēm u.c.

Turpmāk darba devēji būs atbildīgi par nodarbināto aizsardzību pret elektromagnētiskā lauka radīto risku darba vidē. Elektromagnētiskie lauki šo noteikumu izpratnē ir statiski elektriskie, statiski magnētiskie un laikā mainīgi elektriskie, magnētiskie un elektromagnētiskie lauki, kuru frekvence nepārsniedz 300 GHz. Risku, ko rada vai var radīt elektromagnētisko lauku iedarbība uz nodarbinātajiem darba vietās, raksturo šo noteikumu 1. un 2. pielikumā norādītās ekspozīcijas robežvērtības un darbības vērtības.

Darba devēju pienākums būs veikt elektromagnētiskā lauka iedarbības noteikšanu un radītā riska novērtēšanu, veikt pasākumus riska novēršanai vai samazināšanai, kā arī nodrošināt nodarbinātajiem, kas ir pakļauti elektromagnētiskā lauka starojumam, obligātās veselības pārbaudes, lai pēc iespējas agrāk konstatētu elektromagnētiskā lauka izraisītus veselības traucējumus. Papildus plānots noteikt darba devēja rīcību īpašā riska grupā esošo nodarbināto - pusaudžu, grūtnieču, sieviešu pēcdzemdību periodā, nodarbināto, kuru ķermenī ir implantēta aktīva vai pasīva medicīnas ierīce (piemēram, elektrokardiostimulators) vai nodarbināto, kuri lieto uz ķermeņa nēsājamas medicīnas ierīces (piemēram, insulīna sūkņus) veselības aizsardzībai.

Darba aizsardzības prasības neattieksies uz:

  • 1) nodarbināto aizsardzību pret elektromagnētisko lauku iedarbību ar ilgstošu ietekmi un saskari ar vadiem zem sprieguma;
  • 2) nodarbināto aizsardzību, ja elektromagnētisko lauku iedarbība ir saistīta ar magnētiskās rezonanses attēlveidošanas iekārtu uzstādīšanu, testēšanu, izstrādi, apkopi vai pētniecību, saistītu ar pacientu veselības izmeklējumiem (pie noteiktiem nosacījumiem);
  • 3) nodarbināto aizsardzību pret elektromagnētisko lauku iedarbību, kas strādā Nacionālo bruņoto spēku militārajos objektos vai ir iesaistīti militārās darbībās (pie noteiktiem nosacījumiem).

2004.gada 29.aprīlī Eiropas Parlaments un Padome pieņēma direktīvu 2004/40/EK, kuras prasības Eiropas Savienības dalībvalstīm bija jāpārņem līdz 2008.gada 30.aprīlim. Direktīvas 2004/40/EK pārņemšanai tika izdoti Ministru kabineta 2006.gada 5.septembra noteikumi Nr.745 "Darba aizsardzības prasības nodarbināto aizsardzībai pret elektromagnētiskā lauka radīto risku darba vidē".

Ieinteresētās personas, jo īpaši medicīnas darbinieki, pauda nopietnas bažas par minētās direktīvas īstenošanas ietekmi uz tādu medicīnas procedūru izmantošanu, kuru pamatā ir medicīnas attēlveidošana. Izskanēja arī bažas par direktīvas ietekmi uz dažām tautsaimniecības nozarēm. Pamatojoties uz to, Eiropas Komisija nolēma pilnīgi pārskatīt dažus Direktīvas 2004/40/EK noteikumus, pamatojoties uz starptautiski atzītu ekspertu iegūto jauno zinātnisko informāciju.

2013.gada 29.jūnijā tika atcelta Direktīva 2004/40/EK un stājās spēkā jauna Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva 2013/35/ES, kas nosaka tehniska rakstura grozījumus pielikumos, lai atspoguļotu tehnikas progresu, pārmaiņas būtiskākajos standartos vai specifikācijās un jaunus zinātniskus atzinumus par elektromagnētisko lauku radīto apdraudējumu.

Ņemot vērā iepriekšminēto, LM izstrādātie Ministru kabineta noteikumi Nr.745 "Darba aizsardzības prasības nodarbināto aizsardzībai pret elektromagnētiskā lauka radīto risku darba vidē" atcelšanu" tika atcelti kā nemaz spēkā nestājušies.

Veselības inspekcija ir sagatavojusi izziņas materiālus:

Veselīgas vides veicināšana - rīcība elektromagnētisko lauku ietekmes uz veselību jomā;Elektromagētiskais lauks un sabiedrības veselība; Elektrības pārvadu līnijas un transformatori. Ietekme uz veselību; Elektromagnētiskie lauki un sabiedrības veselība: elektromagnētiskā hipersensibilitāte; Elektromagnētiskie lauki: mobilie telefoni un veselība; Jaunākie zinātniskie atzinumi par elektromagnētisko lauku (EML), radiofrekvenču un mikroviļņu starojuma iespējamo iedarbību.