0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIPārmaksu kompensācijas

Pārmaksu kompensācijas

Ita Bekerta, Mg.oec., LNKA sertificēta nodokļu konsultante

Vai likumos, Ministru kabineta (MK) noteikumos ir atrunāti gadījumi, kuros var tikt dzēsta pārmaksa? Piemēram, likumā par nodokļiem un nodevām ir atrunāts, ka nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) pārmaksu var dzēst pēc 3 gadiem, ja šajā laikā persona nav pieteikusies un pieprasījusi atgriezt pārmaksu. Bet vai citos normatīvajos aktos ir atrunāti gadījumi un apstākļi, kad var dzēst nenodokļu pārmaksu? Atbilde Komerclikuma 406. pants «Noilgums». No komercdarījuma izrietošie prasījumi noilgst triju gadu laikā, kas skaitāmi no brīža, kad atbildētājam iestājies…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Pārmaksu kompensācijas
Foto: © lotus_studio – stock.adobe.com

Vai likumos, Ministru kabineta (MK) noteikumos ir atrunāti gadījumi, kuros var tikt dzēsta pārmaksa? Piemēram, likumā par nodokļiem un nodevām ir atrunāts, ka nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) pārmaksu var dzēst pēc 3 gadiem, ja šajā laikā persona nav pieteikusies un pieprasījusi atgriezt pārmaksu. Bet vai citos normatīvajos aktos ir atrunāti gadījumi un apstākļi, kad var dzēst nenodokļu pārmaksu?

Atbilde

Ita Bekerta, Mg.oec., LNKA biedre, sertificēta nodokļu konsultante, SIA EK Sistēmas galvenā grāmatvede
Ita Bekerta, Mg.oec.,
LNKA biedre, sertificēta nodokļu konsultante
Foto: Aivars Siliņš

Komerclikuma 406. pants «Noilgums». No komercdarījuma izrietošie prasījumi noilgst triju gadu laikā, kas skaitāmi no brīža, kad atbildētājam iestājies pienākums veikt visas aizdevuma summas atmaksu, ja likumā nav noteikts cits noilguma termiņš. Noilgums ir pārtraukts, ja tā tecējuma laikā parādnieks kaut kādā kārtā atzīst kreditora prasību vai ir izteikts pierādāms atgādinājums parādniekam.

Ja darījums nav atzīstams par komercdarījumu, tad spēkā ir Civillikuma normas, proti, Civillikuma 1895. pants nosaka, ka visas saistību tiesības, kuras nav noteikti izņemtas no noilguma ietekmes un kuru izlietošanai nav likumā noteikti īsāki termiņi, izbeidzas, ja tiesīgā persona tās neizlieto desmit gadu laikā.

Komerclikums sniedz atbildi, kas tad ir komercdarījums un kā šo jēdzienu traktēt dažādās situācijās:

  • 388. pants «Komercdarījumu jēdziens». Komercdarījumi ir komersanta tiesiskie darījumi, kas saistīti ar komercdarbību.
  • 389. pants «Komercdarījums, kurā viena puse ir komersants». Ja darījums ir komercdarījums tikai vienam no darījuma dalībniekiem, šā likuma noteikumi par komercdarījumiem ir vienlīdz piemērojami arī pārējiem darījuma dalībniekiem, ciktāl normatīvajos aktos patērētāju tiesību aizsardzības jomā vai citos likumos nav noteikts citādi.

Uz kāda pamata pašvaldība saistības pret personu (pārmaksa) var izmantot, lai segtu prasības pret to pašu personu (parāds)? Pašvaldība sniedz vairākus maksas pakalpojumus (zemes noma, dzīvokļu īre utt.), iekasē NĪN. Līdz ar to prasības pret personām tiek uzskaitītas ne tikai dažādos kontos, bet arī dažādās programmās, un grāmatvedības sistēmā tas viss tiek savilkts kopā. Rodas gadījumi, kad personai vienlaikus izveidojas parāds un pārmaksa, piemēram, izveidojas NĪN pārmaksa, taču uz maksas pakalpojumu līgumiem (zemes, telpu noma, komunālie pakalpojumi) ir palicis parāds. Vai pašvaldība pēc saviem ieskatiem var pārcelt pārmaksu un segt personas parādsaistības? Ja var, kādos gadījumos un kāds ir tiesiskais pamatojums? Likumā «Par nodokļiem un nodevām» ir atrunāts, ka NĪN pārmaksu pašvaldība var pārvirzīt, lai segtu NĪN parādu citos NĪN kontos, bet vai šo pārmaksu var pārvirzīt, lai segtu maksas pakalpojuma parādu?

Atbilde

Vien no pieredzes varu ieteikt vērsties pašvaldībā, rakstot lūgumu uz viņu e–adresi, kas ir norādīta pašvaldības mājaslapā. Atbilde tiek sniegta ātrāk nekā, ja saziņa notiek citādi, jo šis ir oficiāls saziņas veids. Vēl ir iespējams e–pastā sūtīt dokumentu (iesniegumu), kas parakstīts ar drošu elektronisko parakstu, vai doties personīgi uz pašvaldību un darīt zināmas savas vēlmes.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2023. gada jūnija (498.) numurā.