0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIPašnodarbinātai personai — aprēķini un informācija par ziņojuma sagatavošanu

Pašnodarbinātai personai — aprēķini un informācija par ziņojuma sagatavošanu

Laila Kelmere, praktizējoša grāmatvede, Latvijas Lauksaimniecības universitātes vieslektore, Grāmatvedības un finanšu koledžas docente

Nesen autoratlīdzības saņēmējiem, kuri atlīdzību nesaņem no kolektīvā pārvaldījuma organizācijas, bija jāpieņem lēmums par to, kādā formā nodokļu izpratnē darboties, sākot ar 1. jūliju, t.i., kādus nodokļus maksāt no savas atlīdzības par radīto vai izpildīto darbu. Žurnālā Bilance (Nr. 5 (473), 2021. g., 24.–29. lpp.) jau tika aprakstītas dažādas iespējas, lai būtu vieglāk izlemt.  Šajā rakstā par vienu no iespējām — autoram pašam reģistrēties kā pašnodarbinātai personai un maksāt nodokļus vispārējā kārtībā, ja šim autoram nav darba ņēmēju, t.i.,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Pašnodarbinātai personai — aprēķini un informācija par ziņojuma sagatavošanu
Foto: © Elnur – stock.adobe.com
Laila Kelmere, Mg.oec., praktizējoša grāmatvede, Latvijas Lauksaimniecības universitātes vieslektore, Grāmatvedības un finanšu koledžas docente
Laila Kelmere,
Mg.oec.,
praktizējoša grāmatvede,
Latvijas Lauksaimniecības universitātes vieslektore, Grāmatvedības un finanšu koledžas docente
Foto: Aivars Siliņš

Nesen autoratlīdzības saņēmējiem, kuri atlīdzību nesaņem no kolektīvā pārvaldījuma organizācijas, bija jāpieņem lēmums par to, kādā formā nodokļu izpratnē darboties, sākot ar 1. jūliju, t.i., kādus nodokļus maksāt no savas atlīdzības par radīto vai izpildīto darbu. Žurnālā Bilance (Nr. 5 (473), 2021. g., 24.–29. lpp.) jau tika aprakstītas dažādas iespējas, lai būtu vieglāk izlemt. 

Šajā rakstā par vienu no iespējām — autoram pašam reģistrēties kā pašnodarbinātai personai un maksāt nodokļus vispārējā kārtībā, ja šim autoram nav darba ņēmēju, t.i., viņš nenodarbina citus. Daži autori šo soli ir spēruši, bet daži vēl skatās, domā un mēģina izprast, kas pašam būs jādara un cik daudz naudas paliks.

Atgādinājums — gada nogalē daļai autoru, kuri izmantos pārejas periodu, būs pie šī jautājuma atkārtoti jāatgriežas, lai izlemtu, kādus nodokļus no autoratlīdzības maksāt, sākot ar 2022. gada 1. janvāri.

Pašnodarbinātais ir fiziskā persona, kura ir reģistrējusi saimniecisko darbību Valsts ieņēmumu dienestā (turpmāk — VID). Ja pašnodarbinātā persona reģistrējas vispārējā režīmā, tas nozīmē, ka tā maksās iedzīvotāju ienākuma nodokli (turpmāk — IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (turpmāk — VSAOI), kā arī nodrošinās savu veikto darījumu uzskaiti.

Ja autoratlīdzības saņēmējs ir reģistrējies par pašnodarbināto personu un maksās nodokļus vispārējā kārtībā, tad autors pats, veicot aprēķinus:

Ienākumi ir, kad no ieņēmumiem atskaita izdevumus.

Ienākumi = ieņēmumi – attaisnoto izdevumu norma vai faktiskie izdevumi

Pašnodarbinātajam:

  • ja plānotie ienākumi ceturksnī būs mazāki par 1500 eiro un VID nebūs iesniegts iesniegums par prognozēto ienākuma apmēru ceturksnī, bet tiks iesniegts pašnodarbinātā ziņojums un veiktas VSAOI 10% apmērā no faktiski saņemtajiem saimnieciskās darbības ienākumiem, tad būs jāveic papildu VSAOI maksājumi, lai kopā par ceturksni tiktu nomaksāts valstī noteiktais minimālais VSAOI maksājums. Papildu VSAOI maksājuma lielumu aprēķinās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra. Par maksājamās summas apmēru informēs VID, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanās sistēmu (turpmāk — EDS);
  • reizi gadā jāiesniedz gada ienākumu deklarācija. Sagatavojot gada ienākumu deklarāciju, drīkst izmantot atvieglojumus, kas noteikti likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli";
  • iespējams, būs jāiemaksā IIN, ja izpildīsies progresijai noteiktie kritēriji, kas noteikti likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli".

Veiktos aprēķinus nodokļu vajadzībām ļoti iesaku pierakstīt vai iekārtot excel failu, kurā visi aprēķini ir redzami un pašam aprēķina veicējam labi saprotami arī tad, ja failu atvērsiet pēc pāris mēnešiem vai gada. Šim nolūkam var izmantot arī ieņēmumu un izdevumu žurnālu, kura forma ir noteikta MK noteikumos Nr. 188 un excel veidne ir pieejama VID tīmekļa vietnē (Sākums -> Privātpersonām -> Saimnieciskās darbības veicēji -> excel fails ar nosaukumu "Saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls"). 

Turpmāk rakstā praktisks piemērs.

Piemērs

Marta kā sabiedrisko attiecību speciāliste veido rakstus par dažādiem uzņēmumiem, lai veicinātu šo uzņēmumu atpazīstamību un labo slavu. Marta ir reģistrējusies kā pašnodarbinātā persona vispārējā režīmā un nav darba attiecībās ar citu darba devēju. Ar uzņēmumiem tiek noslēgts līgums par raksta sagatavošanu. Kad raksts ir uzrakstīts un nodots uzņēmumam publicēšanai, abas puses (uzņēmums un Marta) paraksta pieņemšanas–nodošanas aktu. Marta saskaņā ar līgumu un darba pieņemšanas–nodošanas aktu sagatavo rēķinu. Rēķins tiek sagatavots elektroniski, un tajā ir norāde, ka tas ir derīgs bez paraksta. Lai Marta tā varētu rīkoties, viņa savstarpējā līgumā ir ielikusi punktu, kurā ir vienojusies ar uzņēmumu, ka rēķins būs bez paraksta. Savukārt līgums un pieņemšanas–nodošanas akts ir abpusēji parakstīts vai nu ar roku, vai drošu elektronisko parakstu. Līgumā puses ir vienojušās, ka samaksa notiks bezskaidrā naudā, t.i., autoratlīdzība tiks pārskaitīta uz Martas norādīto bankas norēķinu kontu. Martas gada ienākumi no saimnieciskās darbības ir zem 40 000 eiro, un viņa pakalpojumu sniedz Latvijā un Latvijas nodokļu maksātājiem. Tāpēc viņai nav pienākuma reģistrēties pievienotās vērtības nodokļu maksātāju reģistrā, un šajā rakstā netiks apskatītas Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas.  Marta par pašnodarbināto personu reģistrējās 2021. gada 17. jūlijā un uzreiz uzrakstīja iesniegumu VID, ka prognozētie 2021. gada III ceturkšņa ienākumi būs mazāki par 1500 eiro. Marta esošos pasūtījumus veic ar iepriekš iegādātu datoru, bet plāno nākotnē iekrāt naudu un nopirkt datoru kā pašnodarbinātā persona. Pašnodarbinātai personai var būt pamatlīdzekļi, rīki, izejmateriāli, materiāli u.c. nepieciešamās lietas piedāvātā pakalpojuma vai preces izgatavošanai. Likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" ir noteikts, ka pašnodarbinātajai personai pamatlīdzeklis ir tad, ja inventāra iegādes vērtība pārsniedz 1000 eiro. Piemēram, ja Marta iegādātos datoru 600 eiro vērtībā, tad tos uzreiz iekļautu saimnieciskās darbības izdevumos. Ja Marta iegādātos datorus 1200 eiro vērtībā, tad būtu jāaprēķina nolietojums un izdevumos šī datora vērtība tiktu iekļauta pakāpeniski. Par šīm niansēm arī citreiz, jo šoreiz izskatīsim vienu no ikdienā sastopamajiem piemēriem. Tagad pēc kārtas.

Iesniegums VID par prognozētajiem ceturkšņa ienākumiem

Ja pašnodarbinātais, kurš nav vienlaikus darba ņēmējs, prognozē, ka ienākumi no saimnieciskās darbības nesasniegs 1500 eiro ceturksnī, tad pašnodarbinātais iesniedz VID EDS iesniegumu par nākamā ceturkšņa plānotajiem ienākumiem līdz attiecīgā ceturkšņa pirmā mēneša 15. datumam, piemēram:

  1. līdz 2021. gada 15. jūlijam par prognozētajiem ienākumiem 2021. gada III ceturksnī (jūlijs, augusts, septembris);
  2. līdz 2021. gada 15. oktobrim par prognozētajiem ienākumiem 2021. gada IV ceturksnī (oktobris, novembris, decembris).

Ja saimnieciskā darbība tiek reģistrēta pēc šī datuma, kā piemērā ar Martu, tad iesniegumu VID var iesniegt tieši tajā pašā dienā, kad iesniegts iesniegums par saimnieciskās darbības reģistrēšanu.

Šo iesniegumu aizpilda brīvā formā VID EDS sadaļā "Sarakste ar VID". Iesniegumā norāda, ka konkrētā ceturkšņa mēnešos prognozētais saimnieciskās darbības ienākums nesasniegs 500 eiro mēnesī vai 1500 eiro ceturksnī.

Ja pašnodarbinātais ir iesniedzis VID šādu iesniegumu par nākamā ceturkšņa plānotajiem ienākumiem, tad VID informāciju nodod Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai un, pamatojoties uz pašnodarbinātā iesniegumus, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra minimālās VSAOI iemaksas neaprēķinās, bet pašnodarbinātais veiks VSAOI iemaksas no faktiski saņemtajiem saimnieciskās darbības ienākumiem.

Attaisnoto izdevumu normas vai faktiskie izdevumi

Attaisnotie izdevumi likumā "Par iedzīvotāju nodokli" ir apzīmēti ar vārdiem "nosacītie izdevumi".

Pašnodarbinātā izdevumos, ja tie ir saistīti ar taksācijas gada ienākuma gūšanu no saimnieciskās darbības, tiek ieskaitīti nosacītie izdevumi, kas saistīti ar samaksas par intelektuālo īpašumu (izņemot ienākumus, kurus izmaksā kolektīvā pārvaldījuma organizācija) gūšanu, kā arī literatūras, zinātnes vai mākslas darbu, atklājumu, izgudrojumu un rūpniecisko paraugu autoru un izpildītāju izdevumi, kuri saistīti ar šo darbu radīšanu, izdošanu, izpildīšanu vai citādu izmantošanu un par kuriem autori un izpildītāji saņem atlīdzību, ja šie maksātāji negūst cita veida saimnieciskās darbības ieņēmumus, par noteiktiem autoru darbu un izpildījumu veidiem ir 25 vai 50 procentu apmērā no saimnieciskās darbības ieņēmumiem. 

Minēto autoru darbu un izpildījumu veidus un nosacīto izdevumu piemērošanas apmēru atkarībā no autora darba vai izpildījuma veida nosaka Ministru kabinets. 

Ja maksātāja saimnieciskās darbības faktiskie izdevumi ir lielāki, viņš ir tiesīgs piemērot saimnieciskās darbības izdevumus uz attaisnojuma dokumentu pamata, tad šādā gadījumā nepiemēro nosacīto izdevumu normu 25 vai 50 procentu apmērā no saimnieciskās darbības ieņēmumiem.

MK noteikumu Nr. 899 57. punktā noteikts, ka nodokļa maksātājam (šajā gadījumā — pašnodarbinātajam) ir tiesības no autoratlīdzības summas atskaitīt likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" minētos zinātnes, literatūras un mākslas darbu autoru un izpildītāju izdevumus, kuri saistīti ar šo darbu radīšanu, izdošanu, izpildīšanu vai citādu izmantošanu, šādā apmērā:

  1. 50% apmērā no autoratlīdzības summas: 1.1. par dramatiskiem, muzikāli dramatiskiem darbiem, horeogrāfiskiem darbiem un to izpildījumiem; 1.2. par muzikāliem darbiem ar tekstu vai bez tā, apdarēm, muzikāliem aranžējumiem un to izpildījumiem; 1.3. par audiovizuāliem darbiem, ekranizācijām un to izpildījumiem; 1.4. par zīmējumiem, glezniecības, tēlniecības, grafikas, lietišķās mākslas darbiem, dekorācijām, scenogrāfijas, dizaina, fotogrāfiskiem darbiem un citiem mākslas darbiem; 1.5. par arhitektūras darbu skicēm, metiem, projektiem.
  2. 25% apmērā no autoratlīdzības summas: 2.1. par literāriem darbiem (daiļliteratūras (prozas, dzejas, dramaturģijas), zinātniskiem, populārzinātniskiem, mācību un publicistikas darbiem, koncepcijām un runām) un to izpildījumiem, tai skaitā to izmantošanu presē un citos masu informācijas līdzekļos; 2.2. par scenārijiem un audiovizuālu darbu literāriem projektiem; 2.3. par tulkojumiem, anotācijām, referātiem, kopsavilkumiem, dramatizējumiem un darbu krājumiem.

Martai ir tiesības no autoratlīdzības summas aprēķināt 25% un tos atzīt kā izdevumus, kas saistīti ar raksta sagatavošanu — tie būs nosacītie izdevumi, kas nav jāpamato ar attaisnojuma dokumentiem. Piemēram, autoratlīdzība ir 500 eiro, tad attaisnotie izdevumi būs 125 eiro, kas aprēķināti sekojoši: 500 eiro x 25% = 125 eiro.

Ja Martai faktiskie izdevumi, kas ir pamatoti ar attaisnojuma dokumentiem (rēķiniem un maksājuma dokumentiem, kas apliecina to samaksu) ir lielāki par nosacīto izdevumu normu, tad drīkst piemērot faktiskos izdevumus ienākuma aprēķināšanai.

Piemēra turpinājums

Marta par pašnodarbināto personu reģistrējās 2021. gada 17. jūlijā. Bija noslēgti vairāki līgumi par rakstu sagatavošanu. Līgumos bija norādīts, ka Marta ir reģistrējusies par saimnieciskās darbības veicēju un pati aprēķinās un nomaksās nodokļus. Ja ir šāda norāde līgumā un nolīgtā autoratlīdzība ir 650 eiro, tad pasūtītājs uz Martas norēķinu kontu pārskaitīs 650 eiro. Marta ir nolēmusi, ka darbosies tikai ar bezskaidras naudas norēķiniem, un šim nolūkam atvērusi bankā speciālu kontu, lai nošķirtu līdzekļus, kas saņemti saimnieciskās darbības ietvaros, no pārējiem saviem līdzekļiem, piemēram, ja vecāki ieskaita naudu ikdienas izdevumiem u.tml. Šādu lēmumu Marta pieņēma ar nolūku, lai varētu izmantot MK noteikumos Nr. 188 pieejamo atvieglojumu, kas ļauj nekārtot ieņēmumu un izdevumu žurnālu. Martas norēķinu kontā saskaņā ar autoratlīdzības līgumiem ienākušas sekojošas summas 2021. gada III ceturksnī:
  • jūlijā — 450 eiro;
  • augustā — 650 eiro;
  • septembrī — 650 eiro.
Martai līdz 2021. gada 17. oktobrim ir jāsniedz pašnodarbinātā ziņojums un līdz 2021. gada 23. oktobrim ir jānomaksā VSAOI, ieskaitot šo summu valsts budžetā. Šim nolūkam aprēķināsim Martas ienākumu katram mēnesim.

1. tabula

Nr. Apraksts Jūlijs Augusts Septembris Kopā
1. Ieņēmumi, eiro 450,00 650,00 650,00 1750,00
2. Nosacītā (attaisnoto) izdevumu norma, % 25 25 25
3. Nosacītā izdevumu norma, eiro 1. rinda × 2. rinda % 112,50 162,50 162,50 437,50
4. Ienākumi = ieņēmumi – nosacīto izdevumu norma 1. rinda – 3. rinda 337,50 487,50 487,50 1312,50
5. VSAOI 10% apmērā, eiro 4. rinda × 10% 33,75 48,75 48,75 131,25
6. Rezultāts pirms IIN, eiro 1. rinda – 5. rinda 416,25 601,25 601,25 1618,75
7. Aprēķinātais IIN, 20% likme (provizorisks aprēķins), eiro 6. rinda × 20% 83,25 120,25 120,25 323,75
8. Neto rezultāts – ko var tērēt, eiro 333,00 481,00 481,00 1295,00
  Visos mēnešos Martas ienākumi ir zem 500 eiro un atbilst Martas prognozēm. Marta maksās VSAOI 10% apmērā no ienākumiem. Aprēķins redzams 5. rindā. VSAOI Marta nomaksās reizi ceturksnī, un ir jāatceras, ka IIN būs jāmaksā reizi gadā. Tāpēc ir prātīgi vismaz aptuveni aprēķināt un šo naudu neiztērēt. 7. rindā ir aprēķināts IIN ar likmi 20%. Šis aprēķins ir aptuvens, jo, sagatavojot gada ienākumu deklarāciju, Martai ir iespēja piemērot likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" noteiktos atvieglojumus, ja tādi pienākas. Būtiskākais ir saprast, ka vēl plānojas IIN maksājums, un visu atlikušo naudu, kas palikusi pēc VSAOI nomaksas, nevar tērēt. Lai Martai izdotos uzkrāt līdzekļus paredzamajam IIN maksājumam, 8. rindā ir aprēķināts, cik katru mēnesi Marta ir nopelnījusi un var tērēt sev. Ja ir atsevišķs norēķinu konts saimnieciskajai darbībai un privātais konts, tad 8. rindā esošo rezultātu vai mazāku summu Marta var pārskaitīt uz savu privāto kontu un tērēt.

Pašnodarbinātā ziņojums

Pašnodarbinātajam reizi ceturksnī ir jāiesniedz ziņojums — pilnais deklarācijas nosaukums VID EDS sistēmā ir "Pašnodarbinātā vai darba ņēmēja ziņojums". Šis ziņojums ir jāiesniedz līdz ceturksnim sekojošā mēneša 17. datumam vai mūsu piemērā līdz 2021. gada 17. oktobrim.

Pašnodarbinātajam deklarācijas un iesniegumi VID ir jāiesniedz, izmantojot VID EDS.

Pašnodarbinātā deklarācijas VID EDS sistēmā ir atrodamas sekojoši: VID EDS -> Dokumenti -> no Veidlapas -> Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu dokumenti -> izvēlamies deklarāciju ar nosaukumu "Pašnodarbinātā vai darba ņēmēja ziņojums".

Aizpildāmā datu tabula VID EDS sistēmā izskatās sekojoši, un vērtības mērs ir eiro (sk. 2. tabulu).

Ceturkšņa mēneši ir atzīmēti ar cipariem 1, 2, 3. Šajā piemērā 1. mēnesis ir jūlijs, 2. mēnesis ir augusts un 3. mēnesis ir septembris.

Martas ienākumi ir zem 1500 eiro, tāpēc deklarācijā jāaizpilda pēdējās divas rindas, kas attiecas uz VSAOI 10% apmērā (sk. 2. tabulu). Deklarācijas pirmajā rindā jānorāda 0.00, jo Martas ienākumi ir zem 500 eiro.

Saskaņā ar aprēķinu Martai līdz 2021. gada 23. oktobrim valsts budžetā jāiemaksā VSAOI 131,25 eiro apmērā.

2. tabula Pašnodarbinātā deklarācija par 2021. gada III ceturksni

Rādītāji Ceturkšņa mēnesis Kopā
1 2 3
Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekts 0,00 0,00 0,00 0,00
Aprēķinātās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 0,00 0,00 0,00 0,00
Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekts pensiju apdrošināšanai, kuram piemēro obligāto iemaksu likmi 10% 337,50 487,50 487,50 1312,50
Aprēķinātās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai 10% 33,75 48,75 48,75 131,25

Piemēra turpinājums

Martas norēķinu kontā saskaņā ar autoratlīdzību līgumiem ienākušas šādas summas 2021. gada IV ceturksnī:
  • oktobrī — 650 eiro;
  • novembrī — 650 eiro;
  • decembrī — 1200 eiro.
Martai līdz 2022. gada 17. janvārim ir jāsniedz pašnodarbinātā ziņojums un līdz 2022. gada 23. janvārim ir jānomaksā VSAOI, ieskaitot šo summu valsts budžetā. Šim nolūkam aprēķināsim Martas ienākumu katram mēnesim.

3. tabula

Nr. Apraksts Oktobris Novembris Decembris Kopā
1. Ieņēmumi, eiro 650,00 650,00 1200,00 1750,00
2. Nosacītā (attaisnoto) izdevumu norma, % 25 25 25
3. Nosacītā izdevumu norma, eiro 1. rinda × 2. rinda % 162,50 162,50 300,00 437,50
4. Ienākumi = ieņēmumi – nosacīto izdevumu norma 1. rinda – 3. rinda 487,50 487,50 900,00 1312,50
5. VSAOI aprēķins, ja kādā mēnesī ienākums ir virs 500 eiro Nav Nav Ir
5.1. VSAOI 31,07% apmērā, ja ienākums ir virs 500 eiro (aprēķināts minimālais obligātais maksājums no 500 eiro) 500 eiro × 31,07% 0 0 155,35 155,35
5.2. VSAOI 10% apmērā, eiro 4. rinda × 10% (decembra aprēķinu skatīt tekstā) 48,75 48,75 40,00 137,50
6. Rezultāts pirms IIN, eiro 1. rinda – 5.2. rinda (un decembrī arī – 5.1. r.) 601,25 601,25 1004,65 2207,15
7. Aprēķinātais IIN, 20% likme (provizorisks aprēķins), eiro 6. rinda × 20% 120,25 120,25 200,93 441,43
8. Neto rezultāts – ko var tērēt, eiro 481,00 481,00 803,72 1765,72
  2021. gada IV ceturksnī, decembra mēnesī, ienākumi pārsniedz 500 eiro, tāpēc VSAOI ir jāmaksā vairāk. Normatīvais regulējums ļauj pašnodarbinātajai personai gadījumos, kad ienākums pārsniedz 500 eiro, nomaksāt pilno VSAOI no 500 eiro un no atlikušās summas drīkst maksāt VSAOI 10% apmērā. Pilna VSAOI likme vispārējā gadījumā ir 31,07%, un pašnodarbinātais drīkst maksāt šo likmi arī no 900 eiro, ja vēlas, bet ikdienā jau cenšas samaksāt pieļaujamo minimālo maksājumu, lai vairāk paliktu, ko tērēt pašam. Decembra VSAOI aprēķinā izmantota pieeja, ka no 500 eiro tiek nomaksāta pilnā likme (tas ir minimālais VSAOI maksājums gadījumā, ja ienākums pārsniedz 500 eiro), bet no starpības tiek samaksātas VSAOI 10% apmērā, un aprēķins veidojas sekojoši:
  • 5.1. rinda = 500 eiro × 31,07% = 155,35 eiro
  • 5.2. rinda:
  • vispirms aprēķina starpību, no kuras Marta maksās 10% VSAOI = 900 – 500 = 400,00 eiro jeb no 4. rindas atņem 500 eiro;
  • aprēķinātajai starpībai piemēro VSAOI 10% likmi = 400 eiro × 10% = 40 eiro
2021. gada IV ceturkšņa deklarācijā tas izskatīsies šādi:

4. tabula Pašnodarbinātā deklarācija par 2021. gada IV ceturksni

Rādītāji Ceturkšņa mēnesis Kopā
1 2 3
Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekts 0,00 0,00 500,00 500,00
Aprēķinātās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 0,00 0,00 155,35 155,35
Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekts pensiju apdrošināšanai, kuram piemēro obligāto iemaksu likmi 10% 487,50 487,50 400,00 1375,00
Aprēķinātās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai 10% 48,75 48,75 40,00 137,50
  Par 2021. gada IV ceturksni Martai VSAOI maksājums būs 292,85 eiro, t.i., 155,35 + 137,50 = 292,85 eiro.

Manā ieskatā, izveidojot sev excel tabulu ar formulām, pašnodarbinātais var viegli tikt galā un ne vienmēr ir nepieciešamas programmas. Šajā situācijā nav nepieciešami ieguldījumi kādā sistēmā, varbūt noderētu sākotnējā konsultācija, lai to uzbūvētu, taču, ieskatoties manās tabulās, pamanīsiet, ka esmu jau uzrakstījusi, kā var aprēķināt konkrēto skaitli.

Ja Marta būtu arī darba ņēmēja un pašnodarbinātā persona

Ja Marta vienlaikus būtu divos statusos — pašnodarbinātā persona un arī darba ņēmēja. Piemēram, Marta ir darbiniece (vai kļūtu par darbinieci laikā, kad ir pašnodarbinātā persona) kādā uzņēmumā un paralēli tam arī saglabātu pašnodarbinātās statusu un turpinātu rakstīt rakstus, par ko saņemtu autoratlīdzību, tad Marta normatīvo aktu izpratnē saņemtu dažādus ienākumus:

  • darba samaksu par paveikto darbu kā darba ņēmēja;
  • atlīdzību kā pašnodarbinātā persona par rakstiem.

Šādā gadījumā VSAOI Martai jāveic no abos statusos gūtajiem ienākumiem atbilstoši katram statusam noteiktajai likmei un kārtībai, t.i.:

  • VSAOI no darba algas ieturēs un valsts budžetā iemaksās darba devējs;
  • VSAOI no autoratlīdzībām veiks Marta pati kā pašnodarbinātā persona.

Bezskaidras naudas darījumi un konta pārskats dod iespēju nekārtot ieņēmumu un izdevumu žurnālu

Savas saimnieciskās darbības uzskaitē ir divas iespējas. Vienmēr mudinu normatīvajos aktos paskatīties, kādas ir iespējas kaut ko darīt vienkāršāk, lai ietaupītu laiku, bet nodrošinātu, ka darījumiem var izsekot arī kvalificēta trešā persona grāmatvedības vai nodokļu jautājumos, ja tāda nepieciešamība būtu. Turpmāk uzskatāms piemērs, ko var izmantot tie nodokļu maksātāji, kuri kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā.

Viens variants ir kārtot Saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālu, kā to paredz MK noteikumi Nr. 188, un tas noteikti būs jākārto, ja saimnieciskajā darbībā izmantosiet skaidras un bezskaidras naudas norēķinus. Iepriekš norādīju vietni, kur atrast šo žurnālu excel veidā bez maksas.

Ja strādāsiet tikai ar bezskaidras naudas norēķiniem, t.i., par rēķiniem maksāsiet ar pārskaitījumu no bankas konta, par sīkām lietām grāmatnīcā norēķināsieties ar šim kontam piesaistītu maksājuma karti, tad iesaku izmantot MK noteikumos Nr. 188 sniegto iespēju.

MK noteikumi Nr. 188 nosaka, ka persona saimnieciskās darbības ieņēmumus un ar to gūšanu saistītos izdevumus var nereģistrēt žurnālā, ja tā savu saimniecisko darījumu nodrošināšanai veic tikai bezskaidras naudas norēķinus, šim nolūkam izmantojot atsevišķu maksājumu kontu, kuru tai atvēris personas maksājumu pakalpojumu sniedzējs Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likuma izpratnē. Tā ir kredītiestāde jeb biežāk sarunvalodā lietojam vārdu "banka". Šādā gadījumā visi nepieciešamie dati par šīs personas saimnieciskajiem darījumiem, lai fiksētu nodokļu aprēķināšanai nepieciešamos datus, tiek iegūti, pamatojoties uz kredītiestādes (bankas) izsniegtajiem konta izrakstiem.

Martas piemērā noteikti ieteiktu izmantot šo iespēju un samazināt sev darba apjomu, līdz ar to iegūstot vairāk laika rakstu rakstīšanai un ieņēmumu gūšanai.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada oktobra (478.) numurā.