0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIŠogad pensiju indeksācija ir vienkāršāka

Šogad pensiju indeksācija ir vienkāršāka

Maija Grebenko, Mg. sci. oec., praktizējoša grāmatvede

Likumā «Par valsts pensijām» ik gadu oktobrī paredzēts pārrēķināt/precizēt līdz 30. septembrim (ieskaitot) piešķirtās pensijas (vecuma, izdienas, invaliditātes un apgādnieku zaudējuma) un atlīdzības. Izņēmums bija tikai 2022. gadā, kad procedūra tika veikta divus mēnešus iepriekš (faktiski jau augustā). Citiem vārdiem, pensijas un atlīdzības tiek indeksētas atkarībā no valstī esošās ekonomiskās situācijas (salīdzinot ar iepriekšējo periodu).  Kas ir jāzina pensijas saņēmējiem? Vai ir iespējams pašam aprēķināt sagaidāmo summu, no kādiem apstākļiem (no kādiem rādītājiem) ir atkarīgs pensijas pieaugums un vai par to būtu jāmaksā…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Šogad pensiju indeksācija ir vienkāršāka
Foto: © TimeShops – stock.adobe.com
Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
praktizējoša grāmatvede
Foto: Aivars Siliņš

Likumā «Par valsts pensijām» ik gadu oktobrī paredzēts pārrēķināt/precizēt līdz 30. septembrim (ieskaitot) piešķirtās pensijas (vecuma, izdienas, invaliditātes un apgādnieku zaudējuma) un atlīdzības. Izņēmums bija tikai 2022. gadā, kad procedūra tika veikta divus mēnešus iepriekš (faktiski jau augustā). Citiem vārdiem, pensijas un atlīdzības tiek indeksētas atkarībā no valstī esošās ekonomiskās situācijas (salīdzinot ar iepriekšējo periodu). 

Kas ir jāzina pensijas saņēmējiem? Vai ir iespējams pašam aprēķināt sagaidāmo summu, no kādiem apstākļiem (no kādiem rādītājiem) ir atkarīgs pensijas pieaugums un vai par to būtu jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN)? Vai pensiju saņēmējiem jāvēršas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) nodaļā un jāraksta iesniegums?

NB! Pensiju un atlīdzību saņēmējiem nekur nav jāiet un nekas nav jāpieprasa, jo indeksācijas aprēķini veicami automātiski, un to nodrošina VSAA, kuras rīcībā ir visa nepieciešamā informācija. Pensijas (atlīdzības) un piemaksas pie pensijas (ja tādas pienākas) kopējā indeksētā summā tiks izmaksāta tām noteiktajā laikā un veidā (visa nepieciešamā informācija ir VSAA rīcībā). 

Lai nebūtu pārsteiguma, atgādināsim, ka pensionāru neapliekamais minimums ir 500 eiro, un, ja pārrēķinātā kopsumma iznāks lielāka, tad tiks ieturēts IIN pēc 20% (varbūt arī 23%) likmes. Ja nodoklis jau tika piemērots pensijai pirms indeksācijas, tad pēc tās IIN visdrīzāk būs mazliet lielāks.

Kādi rādītāji ietekmē indeksāciju?

1 Apdrošināšanas iemaksu alga — tā ir summa, no kuras gada laikā bija jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).

Pirmkārt, Labklājības ministrija (LM) nosaka indeksējamās pensijas vai atlīdzības augšējo slieksni, kas ir 50% no iepriekšējā kalendārā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī1, un tā ir summa, kas nepārsniedz 609 eiro. Tātad, ja pensija vai atlīdzība nesasniedz 609 eiro, tā būs indeksējama pilnā apmērā, bet, ja pārsniedz, tad daļa no tās — tikai līdz 609 eiro.

Izņēmums ir politiski represētie, personas ar I grupas invaliditāti un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieki, kuriem tiks indeksēta visa pensijas summa.

Nākamais rādītājs — indekss (koeficients, procents), kuru jāpiemēro pensijai vai atlīdzībai, veicot pārrēķinu. To veido (parasti) divi citi rādītāji: faktiskais patēriņa cenu indekss jeb inflācija 12 mēnešu periodā (laikposmā no 2022. gada 1. augusta līdz 2023. gada 31. jūlijam) un daļa no apdrošināšanas iemaksu algu summas pozitīva reālā pieauguma procentiem.

Šogad reālais pieaugums nav konstatēts (faktiski tas ir negatīvs), tādēļ «kopējo» indeksu veido tikai faktiskais patēriņa cenu indekss, un tas ir 1,0640 — visām pensijām un atlīdzībām.

Atgādināšu, ka iepriekšējo gadu indeksācijas procesā darbojās norma, kad nule aprakstītais indekss dažādām pensionētām personām tika piemērots paaugstinātā apmērā atkarībā no pensijas saņēmēja kopējā apdrošināšanas stāža, tādējādi atbalstot tos pensionārus, kas bija ilgāk nodarbināti (ilgāk maksāja nodokļus).

NB! Nejauciet darba stāžu ar apdrošināšanas stāžu — tie ne vienmēr sakrīt! 

Rezultātā bija pieņemts lēmums veikt pensiju indeksāciju neatkarīgi no cilvēka uzkrātā apdrošināšanas stāža, un visiem pensionāriem 2023. gadā tiks piemērots vienāds indekss — faktiskais patēriņa cenu indekss.

Invaliditātes, izdienas, apgādnieka zaudējuma pensijai un atlīdzībām arī piemērojams vienāds indekss — 1,064. 

Par piemaksām pie pensijas 

Atgādināšu, ka daļai pensionāru (līdz 2011. gada 31. decembrim) kopā ar vecuma un invaliditātes pensiju tika piešķirtas piemaksas pensijai par pagājušajā gadsimtā nostrādātajiem gadiem — līdz 1995. gada 31. decembrim. 

Parasti pensijas summa un piemaksas summa bija redzama VSAA izsniegtajā lēmumā par pensijas piešķiršanu vai tās pārrēķinu. Patlaban šo informāciju var sameklēt portālā Latvija.lv. 

Piemaksas ir divu veidu, atkarībā no gada, kad personai bija piešķirta pensija. Šī ir jau piektā reize, kad kopā ar pensiju indeksē arī piemaksas. Solījums piešķirt (atjaunot) piemaksas 2012. gadā un vēlāk pensionētām personām, iespējams, tiks pakāpeniski īstenots, sākot ar 2024. gadu.

Tie pensionāri, kas pēc 2022. gada indeksācijas saņēma 1,43 eiro par katru apdrošināšanas stāža gadu (kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim), turpmāk saņems 1,52 eiro, bet tie, kas saņēma 2,14 eiro — turpmāk saņems 2,28 eiro.

Piemaksu indeksācija šogad ir pavisam vienkārša, un priekšstatu par to sniedz 1. tabula.

Rakstā autore apzināti norāda pensiju un piemaksu atsevišķu indeksāciju divu iemeslu dēļ:

  • dažiem pensionāriem piemaksas vispār nav piešķirtas;
  • indeksi pensijai un piemaksai mēdz būt atšķirīgi;
  • ja pensionārs turpina strādāt, viņš ir tiesīgs reizi gadā pārrēķināt pensijas apmēru, un tas skar tikai pensiju, nevis arī piemaksu; šādā veidā ir vieglāk sekot un pārbaudīt informāciju.

Kā veicama pārrēķināšana?

Domājams, ka mūslaiku pensionāri nemācījās attālināti un spēs veikt elementāras matemātiskās darbības. Viss notiek gaužām vienkārši: pensijas vai atlīdzības summa, ja tā nepārsniedz 609 eiro (bruto summa, nevis saņemamā) jāreizina ar koeficientu 1,0640, kā rezultātā veidojas indeksētas pensijas jaunā bruto summa. 

Ja pensija pārsniedz 609 eiro, tad koeficientu piemēro tikai šai daļai, un pēcāk pārsnieguma daļu pievieno indeksētajai daļai — tā būs jaunā pensijas bruto summa.

Ja pensionāram bija noteikta piemaksa par stāžu, tai atsevišķi nosaka indeksēto summu (sk. 1. tabulu) un pieskaita to indeksētajai pensijai.

1. tabula

Stāžs  15 25 35 40
Indeksēta piemaksa 1,52 eiro (bija 1,43) 21,45 → 22,80 35,75 → 38,00 50,05 → 53,20 57,20 → 60,80
Indeksēta piemaksa 2,28 eiro (bija 2,14) 32,10 → 34,20 53,50 → 57,00 74,90 → 79,80 69,60 → 91,20
 

Ja kopsumma (indeksētā bruto pensija) nepārsniedz 500 eiro, tā tiks izmaksāta, nepiemērojot nodokli. Ja indeksētā bruto pensija (kopā ar indeksēto piemaksu, ja tāda bija piešķirta) ir lielāka, tā vispirms tiek samazināta, piemērojot pensijām paredzēto neapliekamo minimumu (500 eiro), un tikai no starpības tiek ieturēts IIN (20%). 

Ja indeksētā pensija kopā ar indeksēto piemaksu pārsniedz 1667 eiro (20 004 eiro/12 mēn.), pārsnieguma summai tiks piemērots IIN pēc likmes 23%. Tie pensionāri, kuri turpina strādāt un saņemt ievērojamu atlīdzību, var lūgt VSAA piemērot pensijai lielāko IIN likmi (neatkarīgi no summas) un tādējādi izvairīties no pienākuma piemaksāt IIN pēc gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas. Ja šī piesardzība bija lieka, starpība nodokļu likmē tiks atmaksāta. Droši, ir pārbaudīts!

Tomēr, sastopoties ar šo aprēķinu reizi gadā, aizmirstas, ka jāņem vērā dažādi sīkumi un varianti. Tādēļ apskatīsim dažus aprēķinu variantus.

Kā notiek pensiju indeksācija

Tātad arī 2023. gadā tiks indeksētas (palielinātas) vecuma, invaliditātes, izdienas un apgādnieku zaudējuma pensijas un atlīdzības, kuras piešķirtas (vai pārrēķinātas) līdz 2023. gada 30. septembrim, proti, ja pensija ir piešķirta līdz minētajam datumam (kaut vai no 30. septembra), tā arī tiks pārrēķināta un izmaksāta oktobrī par oktobri un pēcāk. 

NB! Indeksētas būs arī tās pensijas, kas piešķirtas priekšlaicīgi (piemēram, divus gadus pirms noteiktā pensijas vecuma sasniegšanas, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem). Atgādināšu, ka priekšlaicīgi piešķirto pensiju izmaksā tikai tad, ja persona nestrādā.

Indeksējamās summas dinamika pēdējos gados bijusi šāda: 

  • 2017. gadā — 349 eiro,
  • 2018. gadā — 382 eiro,
  • 2019. gadā — 420 eiro,
  • 2020. gadā — 454 eiro,
  • 2021. gadā — 470 eiro,
  • 2022. gadā — 534 eiro,
  • 2023. gadā — 609 eiro.

Piešķirot pensiju, VSAA lēmumā uzrādīta informāciju gan par kopējo apdrošināšanas stāžu, gan par nostrādāto gadu skaitu līdz 1995. gada 31. decembrim (tiem, kam piešķirta piemaksa). 

Jebkurā gadījumā VSAA lēmumā par pensijas piešķiršanu, pārrēķinu (ja turpina strādāt) vai indeksāciju (katra gada oktobrī) būs uzrādīta gan pensijas summa, gan piemaksas summa (atsevišķi). Jāņem vērā, ka tās ir bruto summas, pensionārs saņems pensiju un piemaksu, no kuras atskaitīts IIN 20% apmērā (no kopsummas, kas pārsniedz pensionāra minimumu 500 eiro).

1. piemērs

Iepriekš minējām, ka šogad vecuma un invaliditātes pensiju indeksācijā lomu nespēlē apdrošināšanas stāžs. Aprēķināsim indeksētās summas dažām mazām pensijām, piemēram, 300 un 400 eiro (diemžēl ir arī tādas).

  • 300 x 1,0640 = 319,20 eiro, palielinājums — 19,20 eiro tiks izmaksāts bez IIN
  • 400 x 1,0640 = 425,60 eiro, palielinājums — 25,60 eiro tiks izmaksāts bez IIN

Šādas pensijas saņēmēji ne pirms, ne pēc indeksācijas nav IIN maksātāji. Tieši šāda (aprēķinātā) summa tiks saņemta oktobrī par oktobri un pēcāk.

Tomēr, ja minētajiem pensionāriem bija piešķirta piemaksa par stāžu (piemēram 2,28 eiro par stāža gadu), situācija var būt citāda. Pieņemsim, ka abi ir uzkrājuši apdrošināšanas stāžu pirms 1995. gada par 40 gadiem (sk. 1. tabulu). Pirmā pensionāra kopējā bruto summa ir 410,40 eiro (319,20 + 91,20) un IIN neveidojas.

Otrā pensionāra kopējā bruto summa ir citāda — 516,80 eiro (425,60 + 91,20), un no tās jau būs ieturēts IIN — 3,36 eiro (16,80 x 0,2). Saņemšanai 513,44 (516,80 – 3,36). Šāda kārtība saglabājas arī pie lielākām pensiju summām, un līdz ar to nav pamata skaidrot «vienkāršam» pensionāram, ka visas pensijas tiks palielinātas par sešiem procentiem. Neskatoties uz to, ka tas tik tiešām tā arī ir, biežāk pensionārs gaidīs pieaugumu izmaksājamai summai, nevis bruto summai. Par savu pensiju pensionārs uzskata to summu, kura ienāk kontā (saņem pastā vai no pastnieka).

Turklāt mēdz būt arī sarežģītākas kombinācijas. Viena no tādām ir, ja vecuma pensijas saņēmējam ir noteikta invaliditāte vai ir apgādājamā persona. Šādos gadījumos pēc skaidrojuma jāvēršas VSAA nodaļā vai pie kāda cita lietpratēja, jo IIN tiek aprēķināts no pensijas, kas samazināta ne tikai ar minimumu, bet arī ar nodokļa atvieglojumiem. 

2. piemērs

Apskatīsim piemēru, kad pensijas summa arī pirms indeksācijas pārsniedza pensionāra neapliekamo minimumu, piemēram 700 eiro (bruto, protams). Pirms indeksācijas (neskaitot iespējamo piemaksu) saņemamā summa bija 660 eiro [700 – (700 – 500) ◊ 20%]. Šajā gadījumā redzam nepieciešamību, pirms piemērot indeksu, sadalīt pensijas summu «gabalos»: 609 eiro — ko indeksēsim un 91 eiro, ko liksim mierā. Tādēļ aprēķins būs šāds:

  • 609 x 1,0640 + 91 = 647,98 + 91 = 738,98 eiro — bruto indeksētā pensija
  • [738,98 – (738,98 – 500) x 20%] = 738,98 – 47,80 = 691,18 eiro — neto pensija
  • 691,18 – 660,00 = 31,18 eiro — pensijas palielināšana pēc indeksācijas.

Ja pensionāram bija piešķirtas piemaksas (viena vai otra par attiecīgo stāžu), tad IIN būtu jānosaka no indeksētās pensijas un indeksētās piemaksas kopsummas. Tad neto summu (saņemamo) var noteikt, salīdzinot jauno pensiju ar iepriekš saņemto. 

3. piemērs

Pensijas, kas nav lielākas par ≈1600 eiro tiks indeksētas analoģiskā kārtā, tomēr, pārsniedzot šo summu, IIN likme var mainīsies no 20% uz 23%. Faktiski var apgalvot, ka neviena indeksētā pensija «nevar» palielināties vairāk par 38,98 eiro bruto izteiksmē.

Nevienam pensionāram (kura bruto pensija bija no 609 eiro līdz 1628 eiro) neto pensijas pieaugums nebūs vairāk par 31 eiro (neskaitot iespējamo piemaksu un tos pensionārus, kuriem pensija indeksējama pilnā apmērā — sk. tekstā). 

Ja bruto pensijas summa bija no 500 eiro līdz 609 eiro, tad skaidrā naudā būs saņemts 80% no indeksācijas rezultāta (no palielinājuma, reizinot «veco» pensiju ar 6,4%).

Protams, jāņem vērā arī piemaksu indeksācija, kas mazliet palielina rezultātu, bet piemaksas nesaņem visi pensionāri. Atšķirība aprēķinu rezultātos varētu attiekties uz personām, kam indeksēta visa pensijas summa, nevis tikai 609 eiro (politiski represētās personas, personas ar I grupas invaliditāti un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieki).

Publicēts žurnāla “Bilance” 2023. gada oktobra (502.) numurā.

Jūs arī varētu interesēt: