0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES SATURSBILANCES oktobra numurā lasiet

BILANCES oktobra numurā lasiet

Bilance Nr. 10 (502), 2023IEVADKOMENTĀRS

Vita Zariņa: Nodokļu izmaiņas vēl procesā
Kamēr valdība diskutē par jaunā budžeta aktualitātēm un ar to saistītām nodokļu izmaiņām, mums nekas cits neatliek kā gaidīt rezultātu, un kā vienmēr ceram, ka mūsu ikdiena kļūs vieglāka, labāka, ērtāka. Ļoti ceru, ka līdz novembrim būs lielāka skaidrība un varēsim Bilances konferencē 24. novembrī pastāstīt par to, kas mūs sagaida nākamajā/ nākamajos gados. Tāpēc esam aicinājuši uz konferenci pārstāvjus no Finanšu ministrijas, kuri pirmie būs informēti par potenciālajām izmaiņām, un mūsu ekspertus, kuri skaidros ietekmi uz uzskaiti un nodokļiem. 

BILANCE PĒTA

Ikars Kubliņš: Valsts atbalsts biznesam un eksportam — Baltijas valstu salīdzinājums RAKSTS LASĀMS IKVIENAM
Viens no ekonomikas, jo īpaši — eksporta — attīstību ietekmējošiem faktoriem, ir arī valsts sniegtais atbalsts uzņēmējiem. Tas gan ir stingri reglamentēts, tomēr valsts var piedāvāt gan subordinētos (kopā ar komercbankām izsniegtos), gan arī tiešos kredītus, gan arī kredītu garantijas un eksporta apdrošināšanu, un dažus citus instrumentus. Cik šim valsts atbalstam varētu būt liela loma uzņēmējdarbības un eksporta veicināšanā? Varbūt tieši šajā aspektā ieraugāmas kādas būtiskas atšķirības Baltijas valstu starpā, kas varētu skaidrot Lietuvas un Igaunijas veiksmīgāku izaugsmi? Kādas mērķprogrammas pieejamas katrā no Baltijas valstīm, un cik sekmīgi tās darbojas?

Aiga Pelane: «Iestrēgušās» problēmas, kuras sola risināt jaunā valdība RAKSTS LASĀMS IKVIENAM
Teju visu vasaru tapusī jaunā koalīcija un gala rezultātā arī jaunā valdība savā deklarācijā starp daudziem pārmantotiem darbiem no iepriekšējās valdības tomēr apņemas izdarīt arī vairākus uzdevumus, par kuriem starp politiķiem nebūt nav bijis viennozīmīga atbalsta. Proti, runa ir par nodokļu politikas izmaiņām, valsts un pašvaldības uzņēmumu akciju daļēju pārdošanu biržā un atvieglotu darbaspēka piesaisti no trešajām valstīm. Visi šie jautājumi ir cieši saistīti ar tālāko Latvijas tautsaimniecības konkurētspējas palielināšanu, kas ar laiku ļautu tai arī izrauties no pēdējās vietas Baltijas valstu vidū. 

NODOKĻI

Zane Niedre: Periodiskās inventarizācijas uzskaites metodes nianses krājumu uzskaitē un nodokļu aprēķināšanā
Par krājumu uzskaites metožu būtību un uzskaites atšķirībām grāmatvedības uzskaitē ir rakstīts pietiekami plaši, tāpēc šajā rakstā vairāk vēlos vērst uzmanību uz atsevišķām niansēm, par kurām nevajadzētu aizmirst, krājumu uzskaitē izvēloties periodiskās inventarizācijas metodi. Esmu novērojusi, ka periodisko inventarizācijas metodi tās šķietamās vienkāršības dēļ lielākoties izvēlas mazie uzņēmumi, kā arī tie, kas grāmatvedības kārtošanu uzticējuši ārpakalpojuma grāmatvedim. 

GRĀMATVEDĪBA

Inga Jefrēmova: Depozīta sistēmas ieviešana ēdināšanas uzņēmumā
Depozīta sistēma ir mūsdienīgs veids, kā cīnīties ar dabas piesārņošanu un mudināt uzņēmējus domāt ilgtspējīgi. Latvijā depozīta sistēma darbojas tikai pirmo pilno gadu — kopš 2022. gada, un tā pakāpeniski tiek papildināta, nosakot jaunus iepakojumus, kuriem piemērojama depozīta maksa. Likumsakarīgi, ka rodas arī jautājumi un izaicinājumi kā depozīta sistēmu ieviest uzņēmumā. Šajā rakstā autore apskatīs sava klienta izaicinājumus un arī grāmatvedības nianses, kas saistītas ar depozīta sistēmu, taču raksts var noderēt arī citiem nelieliem ēdināšanas uzņēmumiem, kuriem nav pienākuma no gala patērētāja atpakaļ pieņemt depozīta iepakojumu. 

Inguna Leibus: Kas jāņem vērā, mainot grāmatvedību no vienkāršā ieraksta uz divkāršā ieraksta sistēmu?
Individuālo komersantu (IK), individuālo uzņēmumu (IU), zvejnieku saimniecību (ZvS) un it sevišķi zemnieku saimniecību (ZS) izaugsmes, kā arī pēdējo gadu inflācijas un cenu pieauguma rezultātā būtiski palielinās uzņēmumu apgrozījuma rādītāji, tāpēc arvien aktuālāks kļūst jautājums par grāmatvedības uzskaites sistēmas maiņu. Atbilstoši Grāmatvedības likuma 10. pantam vienkāršā ieraksta grāmatvedību IU, ZS un ZvS, kā arī IK un citas fiziskās personas drīkst kārtot, kamēr apgrozījums jeb ieņēmumi no saimnieciskajiem darījumiem iepriekšējā pārskata gadā nav sasnieguši 300 tūkstošus eiro, bet pēc tam ar nākamo taksācijas gadu obligāti jāuzsāk divkāršā ieraksta grāmatvedības kārtošana.

Ilvija Ozoliņa: Uzņēmuma autotransporta iegādes darījumu grāmatvedības uzskaite
Uzņēmuma vadības ziņā ir pieņemt lēmumu, kādu automašīnu iegādāties, bet grāmatveža pienākums ir pareizi atspoguļot uzskaitē jaunā transportlīdzekļa pirkumu. Šajā rakstā ar praktiskiem piemēriem apskatīšu situācijas, kā atšķiras grāmatvedības uzskaite atkarībā no tā, kādā veidā uzņēmums savā īpašumā iegūst transportlīdzekli.

ATTĪSTĪBA

Inese Helmane: Kā notiek ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšana
No 2023. gada 1. jūlija grāmatvedības ārpakalpojumus drīkst sniegt tikai licencēti grāmatveži. Atbilstoši Grāmatvedības likumam licencēšanas prasībām bija noteikts pārejas periods — divi gadi. Par ārpakalpojuma grāmatveža licences izsniegšanu vai pārreģistrāciju maksājama valsts nodeva 100 eiro apmērā, to izsniedz uz pieciem gadiem. Ārpakalpojuma grāmatveži tiek ierakstīti publiski pieejamā Ārpakalpojuma grāmatvežu reģistrā, ko savā tīmekļvietnē uztur Valsts ieņēmumu dienests. Šī gada vidū pārejas periods, lai ārpakalpojuma grāmatveži iegūtu licenci, ir beidzies, un sods par nelikumīgu ārpakalpojumu sniegšanu ir gana iespaidīgs — no 500 līdz 8000 eiro.

Ilze Palmbaha–Zvirbule: Mākslīgais intelekts par palīgu. Turpinājums
Noslēdzam iepriekšējā Bilances numurā iesākto rakstu par mākslīgā intelekta (turpmāk — MI) piedāvātajiem rīkiem darba procesu un lēmumu pieņemšanas uzlabošanai. Jau apskatījām dažādus tērzēšanas rīkus, šoreiz par dokumentu apstrādi.

NODERĪGI

Maija Grebenko: Šogad pensiju indeksācija ir vienkāršāka
Likumā «Par valsts pensijām» ik gadu oktobrī paredzēts pārrēķināt/precizēt līdz 30. septembrim (ieskaitot) piešķirtās pensijas (vecuma, izdienas, invaliditātes un apgādnieku zaudējuma) un atlīdzības. Izņēmums bija tikai 2022. gadā, kad procedūra tika veikta divus mēnešus iepriekš (faktiski jau augustā). Citiem vārdiem, pensijas un atlīdzības tiek indeksētas atkarībā no valstī esošās ekonomiskās situācijas (salīdzinot ar iepriekšējo periodu). Kas ir jāzina pensijas saņēmējiem? Vai ir iespējams pašam aprēķināt sagaidāmo summu, no kādiem apstākļiem (no kādiem rādītājiem) ir atkarīgs pensijas pieaugums un vai par to būtu jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN)? Vai pensiju saņēmējiem jāvēršas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) nodaļā un jāraksta iesniegums?

Inese Helmane: Kādos gadījumos aptur komersanta saimniecisko darbību
Lēmuma par saimnieciskās darbības apturēšanu pieņemšanas tiesības ir Valsts ieņēmumu dienestam, savukārt pašam komersantam ir tiesības pieņemt lēmumu par darbības apturēšanu Komerclikuma 333.3 pantā noteiktajā kārtībā. 

«BILANCES AKADĒMIJA» PIEDĀVĀ

E-semināri un kursi oktobrī

Abonenti var lasīt žurnāla nozīmīgākos rakstus arī portālā BilancePLZ, saglabāt tos ar grāmatzīmi savā portāla profilā, sašķirot pa mapēm, kas izveidotas pēc pašu ieskatiem un šķirstīt žurnāla līdz šim izdoto numuru arhīvu.

BILANCES numuru E-ARHĪVS

Interesenti var izvēlēties, kā abonēt un lasīt BILANCI – to iespējams saņemt gan drukātā veidā savā pastkastītē, gan lasīt e-vidē portālā tiešsaistē, gan izvēlēties Grāmatveža komplektu vai Bilances Zelta komplektu, kam arī iespējams gan papīra, gan elektroniskais formāts. Uzziniet vairāk, kādas iespējas piedāvā katrs no variantiem!

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Bilance Nr. 10 (502), 2023IEVADKOMENTĀRS

Vita Zariņa: Nodokļu izmaiņas vēl procesā Kamēr valdība diskutē par jaunā budžeta aktualitātēm un ar to saistītām nodokļu izmaiņām, mums nekas cits neatliek kā gaidīt rezultātu, un kā vienmēr ceram, ka mūsu ikdiena kļūs vieglāka, labāka, ērtāka. Ļoti ceru, ka līdz novembrim būs lielāka skaidrība un varēsim Bilances konferencē 24. novembrī pastāstīt par to, kas mūs sagaida nākamajā/ nākamajos gados. Tāpēc esam aicinājuši uz konferenci pārstāvjus no Finanšu ministrijas, kuri pirmie būs informēti par potenciālajām izmaiņām, un mūsu ekspertus, kuri skaidros ietekmi uz uzskaiti un nodokļiem. 

BILANCE PĒTA

Ikars Kubliņš: Valsts atbalsts biznesam un eksportam — Baltijas valstu salīdzinājums RAKSTS LASĀMS IKVIENAM Viens no ekonomikas, jo īpaši — eksporta — attīstību ietekmējošiem faktoriem, ir arī valsts sniegtais atbalsts uzņēmējiem. Tas gan ir stingri reglamentēts, tomēr valsts var piedāvāt gan subordinētos (kopā ar komercbankām izsniegtos), gan arī tiešos kredītus, gan arī kredītu garantijas un eksporta apdrošināšanu, un dažus citus instrumentus. Cik šim valsts atbalstam varētu būt liela loma uzņēmējdarbības un eksporta veicināšanā? Varbūt tieši šajā aspektā ieraugāmas kādas būtiskas atšķirības Baltijas valstu starpā, kas varētu skaidrot Lietuvas un Igaunijas veiksmīgāku izaugsmi? Kādas mērķprogrammas pieejamas katrā no Baltijas valstīm, un cik sekmīgi tās darbojas?

Aiga Pelane: «Iestrēgušās» problēmas, kuras sola risināt jaunā valdība RAKSTS LASĀMS IKVIENAM Teju visu vasaru tapusī jaunā koalīcija un gala rezultātā arī jaunā valdība savā deklarācijā starp daudziem pārmantotiem darbiem no iepriekšējās valdības tomēr apņemas izdarīt arī vairākus uzdevumus, par kuriem starp politiķiem nebūt nav bijis viennozīmīga atbalsta. Proti, runa ir par nodokļu politikas izmaiņām, valsts un pašvaldības uzņēmumu akciju daļēju pārdošanu biržā un atvieglotu darbaspēka piesaisti no trešajām valstīm. Visi šie jautājumi ir cieši saistīti ar tālāko Latvijas tautsaimniecības konkurētspējas palielināšanu, kas ar laiku ļautu tai arī izrauties no pēdējās vietas Baltijas valstu vidū. 

NODOKĻI

Zane Niedre: Periodiskās inventarizācijas uzskaites metodes nianses krājumu uzskaitē un nodokļu aprēķināšanā Par krājumu uzskaites metožu būtību un uzskaites atšķirībām grāmatvedības uzskaitē ir rakstīts pietiekami plaši, tāpēc šajā rakstā vairāk vēlos vērst uzmanību uz atsevišķām niansēm, par kurām nevajadzētu aizmirst, krājumu uzskaitē izvēloties periodiskās inventarizācijas metodi. Esmu novērojusi, ka periodisko inventarizācijas metodi tās šķietamās vienkāršības dēļ lielākoties izvēlas mazie uzņēmumi, kā arī tie, kas grāmatvedības kārtošanu uzticējuši ārpakalpojuma grāmatvedim. 

GRĀMATVEDĪBA

Inga Jefrēmova: Depozīta sistēmas ieviešana ēdināšanas uzņēmumā Depozīta sistēma ir mūsdienīgs veids, kā cīnīties ar dabas piesārņošanu un mudināt uzņēmējus domāt ilgtspējīgi. Latvijā depozīta sistēma darbojas tikai pirmo pilno gadu — kopš 2022. gada, un tā pakāpeniski tiek papildināta, nosakot jaunus iepakojumus, kuriem piemērojama depozīta maksa. Likumsakarīgi, ka rodas arī jautājumi un izaicinājumi kā depozīta sistēmu ieviest uzņēmumā. Šajā rakstā autore apskatīs sava klienta izaicinājumus un arī grāmatvedības nianses, kas saistītas ar depozīta sistēmu, taču raksts var noderēt arī citiem nelieliem ēdināšanas uzņēmumiem, kuriem nav pienākuma no gala patērētāja atpakaļ pieņemt depozīta iepakojumu. 

Inguna Leibus: Kas jāņem vērā, mainot grāmatvedību no vienkāršā ieraksta uz divkāršā ieraksta sistēmu? Individuālo komersantu (IK), individuālo uzņēmumu (IU), zvejnieku saimniecību (ZvS) un it sevišķi zemnieku saimniecību (ZS) izaugsmes, kā arī pēdējo gadu inflācijas un cenu pieauguma rezultātā būtiski palielinās uzņēmumu apgrozījuma rādītāji, tāpēc arvien aktuālāks kļūst jautājums par grāmatvedības uzskaites sistēmas maiņu. Atbilstoši Grāmatvedības likuma 10. pantam vienkāršā ieraksta grāmatvedību IU, ZS un ZvS, kā arī IK un citas fiziskās personas drīkst kārtot, kamēr apgrozījums jeb ieņēmumi no saimnieciskajiem darījumiem iepriekšējā pārskata gadā nav sasnieguši 300 tūkstošus eiro, bet pēc tam ar nākamo taksācijas gadu obligāti jāuzsāk divkāršā ieraksta grāmatvedības kārtošana.

Ilvija Ozoliņa: Uzņēmuma autotransporta iegādes darījumu grāmatvedības uzskaite Uzņēmuma vadības ziņā ir pieņemt lēmumu, kādu automašīnu iegādāties, bet grāmatveža pienākums ir pareizi atspoguļot uzskaitē jaunā transportlīdzekļa pirkumu. Šajā rakstā ar praktiskiem piemēriem apskatīšu situācijas, kā atšķiras grāmatvedības uzskaite atkarībā no tā, kādā veidā uzņēmums savā īpašumā iegūst transportlīdzekli.

ATTĪSTĪBA

Inese Helmane: Kā notiek ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšana No 2023. gada 1. jūlija grāmatvedības ārpakalpojumus drīkst sniegt tikai licencēti grāmatveži. Atbilstoši Grāmatvedības likumam licencēšanas prasībām bija noteikts pārejas periods — divi gadi. Par ārpakalpojuma grāmatveža licences izsniegšanu vai pārreģistrāciju maksājama valsts nodeva 100 eiro apmērā, to izsniedz uz pieciem gadiem. Ārpakalpojuma grāmatveži tiek ierakstīti publiski pieejamā Ārpakalpojuma grāmatvežu reģistrā, ko savā tīmekļvietnē uztur Valsts ieņēmumu dienests. Šī gada vidū pārejas periods, lai ārpakalpojuma grāmatveži iegūtu licenci, ir beidzies, un sods par nelikumīgu ārpakalpojumu sniegšanu ir gana iespaidīgs — no 500 līdz 8000 eiro.

Ilze Palmbaha–Zvirbule: Mākslīgais intelekts par palīgu. Turpinājums Noslēdzam iepriekšējā Bilances numurā iesākto rakstu par mākslīgā intelekta (turpmāk — MI) piedāvātajiem rīkiem darba procesu un lēmumu pieņemšanas uzlabošanai. Jau apskatījām dažādus tērzēšanas rīkus, šoreiz par dokumentu apstrādi.

NODERĪGI

Maija Grebenko: Šogad pensiju indeksācija ir vienkāršāka Likumā «Par valsts pensijām» ik gadu oktobrī paredzēts pārrēķināt/precizēt līdz 30. septembrim (ieskaitot) piešķirtās pensijas (vecuma, izdienas, invaliditātes un apgādnieku zaudējuma) un atlīdzības. Izņēmums bija tikai 2022. gadā, kad procedūra tika veikta divus mēnešus iepriekš (faktiski jau augustā). Citiem vārdiem, pensijas un atlīdzības tiek indeksētas atkarībā no valstī esošās ekonomiskās situācijas (salīdzinot ar iepriekšējo periodu). Kas ir jāzina pensijas saņēmējiem? Vai ir iespējams pašam aprēķināt sagaidāmo summu, no kādiem apstākļiem (no kādiem rādītājiem) ir atkarīgs pensijas pieaugums un vai par to būtu jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN)? Vai pensiju saņēmējiem jāvēršas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) nodaļā un jāraksta iesniegums?

Inese Helmane: Kādos gadījumos aptur komersanta saimniecisko darbību Lēmuma par saimnieciskās darbības apturēšanu pieņemšanas tiesības ir Valsts ieņēmumu dienestam, savukārt pašam komersantam ir tiesības pieņemt lēmumu par darbības apturēšanu Komerclikuma 333.3 pantā noteiktajā kārtībā. 

«BILANCES AKADĒMIJA» PIEDĀVĀ

E-semināri un kursi oktobrī

Abonenti var lasīt žurnāla nozīmīgākos rakstus arī portālā BilancePLZ, saglabāt tos ar grāmatzīmi savā portāla profilā, sašķirot pa mapēm, kas izveidotas pēc pašu ieskatiem un šķirstīt žurnāla līdz šim izdoto numuru arhīvu.

BILANCES numuru E-ARHĪVS

Interesenti var izvēlēties, kā abonēt un lasīt BILANCI - to iespējams saņemt gan drukātā veidā savā pastkastītē, gan lasīt e-vidē portālā tiešsaistē, gan izvēlēties Grāmatveža komplektu vai Bilances Zelta komplektu, kam arī iespējams gan papīra, gan elektroniskais formāts. Uzziniet vairāk, kādas iespējas piedāvā katrs no variantiem!