0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBASAISTĪBAS un AKTĪVIKā veikt pamatlīdzekļu izvērtējumu krīzes laikā?

Kā veikt pamatlīdzekļu izvērtējumu krīzes laikā?

Viens no ekonomiskās krīzes situācijas visvairāk ietekmētajiem gada pārskata posteņiem ir pamatlīdzekļi. Par to, kādas nianses jāņem vērā, gada pārskatā veicot to pārvērtēšanu, "Bilances Akadēmijas" seminārā informēja Mag. oec. Ieva Liepiņa, Sertificēta nodokļu konsultante, zvērināta revidente, SIA Ievas Liepiņas birojs valdes locekle. "Pamatlīdzekļu grupa parasti ir ļoti nozīmīga finanšu pārskatu daļa. Pirmkārt, nozīmīga ir atlikusī bilances vērtība, kas jāpārskata, otrkārt, pamatlīdzekļu amortizācijas un nolietošanas politika ir saistīta ar pašu kapitāla vērtību bilances datumā - vai tā ir saprātīga un atbilstoša faktam. Reizēm, izanalizējot situāciju detalizētāk, izrādās, ka finansiālās grūtībās nonākušas komercsabiedrības situācija nemaz…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Kā iegrāmatot pamatlīdzekli?
Med Mazouz – Unsplash

Viens no ekonomiskās krīzes situācijas visvairāk ietekmētajiem gada pārskata posteņiem ir pamatlīdzekļi. Par to, kādas nianses jāņem vērā, gada pārskatā veicot to pārvērtēšanu, "Bilances Akadēmijas" seminārā informēja Mag. oec. Ieva Liepiņa, Sertificēta nodokļu konsultante, zvērināta revidente, SIA Ievas Liepiņas birojs valdes locekle.

"Pamatlīdzekļu grupa parasti ir ļoti nozīmīga finanšu pārskatu daļa. Pirmkārt, nozīmīga ir atlikusī bilances vērtība, kas jāpārskata, otrkārt, pamatlīdzekļu amortizācijas un nolietošanas politika ir saistīta ar pašu kapitāla vērtību bilances datumā - vai tā ir saprātīga un atbilstoša faktam. Reizēm, izanalizējot situāciju detalizētāk, izrādās, ka finansiālās grūtībās nonākušas komercsabiedrības situācija nemaz tik slikta nav," skaidro I. Liepiņa.

Vispirms jāpievērš uzmanība pamatlīdzekļu inventarizācijai. Pamatlīdzekļu esamības pārbaudei nevajadzētu aprobežoties tikai ar inventarizācijas sarakstu izdrukāšanu no grāmatvedības datorprogrammas (un parakstīšanu). Būtu arī jāsaprot, vai šie pamatlīdzekļi vispār uzņēmumam juridiski pieder - īpaši tas attiecas uz nekustamo īpašumu, transportlīdzekļiem. Bilances datumā būtu jāsalīdzina Zemesgrāmatas, Valsts zemes dienesta, CSDD, Traktortehnikas reģistra dati ar finanšu uzskaites datiem - saprotot, vai uzņēmumam joprojām faktiski un juridiski pieder šie īpašumi (transportlīdzekļi). Nereti grāmatvedība nemaz neesot informēta par īpašumu piederības izmaiņām, norāda I. Liepiņa.

Tāpat grāmatveži nereti mēdzot "grēkot" ar to, ka nekustamais īpašums finanšu uzskaitē nav sadalīts atbilstoši kadastra numuriem, zeme netiek nodalīta atsevišķi no ēkām un būvēm (jāatceras, ka zeme ir neamortizējams pamatlīdzeklis - lietderīgās lietošanas laiks netiek noteikts un amortizācija netiek aprēķināta).

Ja uzņēmums veic darbību, kas saistīta ar nekustamo īpašumu nomu, tad gadījumā, ja veikti ieguldījumi nomātā pamatlīdzeklī, arī to jāuzskaita pamatlīdzekļu sastāvā kā atsevišķu posteni. Turklāt, ņemot vērā neskaidro ekonomisko situāciju, noteikti jāpievērš uzmanība arī tam, vai nomātajās telpās šobrīd tiek veikta saimnieciskā darbība vai tā ir apturēta, kādas ir izredzes, ka tā tiks atjaunota, kādā statusā ir līgumattiecības ar telpu iznomātāju (līgums pagarināts, apturēts, atlikta samaksa, utt.).

"Ja uzņēmuma darbība ir apturēta, ļoti kritiski jāvērtē ieguldījumi pamatlīdzekļos. Iespējams, ka veiktie ilgtermiņa ieguldījumi nomātās telpās pilnībā vai daļēji būs jānoraksta izdevumos," brīdina I. Liepiņa. 

Pamatlīdzekļu pārvērtēšana ir tieši atkarīga no uzņēmuma darbības sekmēm. Ja uzņēmuma darbības apjoms krīzes laikā ir saglabājies iepriekšējā līmenī vai pat pieaudzis, tad nevar runāt par nepieciešamību aktīvus (pamatlīdzekļus) pārvērtēt "uz leju". Savukārt, ja uzņēmuma darbības apjoms ir nozīmīgi samazinājies vai tā ir pat apturēta, izvērtēšana ir komplicētāka.

Ja uzņēmuma darbība sarukusi, jāveic pamatlīdzekļu šķirošana - kuri pašlaik tiek izmantoti, kuri tiek izmantoti daļēji, kuri netiek izmantoti saimnieciskajā darbībā.

Viena no biežāk pieļautajām kļūdām pamatlīdzekļu izvērtēšanā - tiem tiek noteikts neatbilstoši īss lietderīgās izmantošanas laiks, kas mazina finanšu pārskata aktīvu sadaļas ticamību.

Plašāk par gada pārskatu sagatavošanu ekonomiskās krīzes apstākļos klausieties I. Liepiņas e-seminārā "Gada pārskata sastādīšana".