0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

TIESĪBASJURIDISKIE PADOMIFiziska persona vekseli varēs izdot tikai pie zvērināta notāra

Fiziska persona vekseli varēs izdot tikai pie zvērināta notāra

Pēc Tieslietu ministrijas informācijas

Lai pilnveidotu vekseļu regulējumu un nodrošinātu fizisko personu tiesību aizsardzību vekseļa izdošanas un izpildes procesā, Saeima 16. jūnijā galīgajā lasījumā lēma par Tieslietu ministrijas izstrādātajiem grozījumiem Vekseļu likumā. Ar likuma grozījumiem paredzēts novērst iespēju negodprātīgām personām izmantot tiesisko regulējumu ļaunprātīgos nolūkos - vienkāršo vekseļu izdošana turpmāk notiks tikai notariālā akta formā. Zvērinātam notāram būs pienākums pārliecināties par personas identitāti, kā arī izskaidrot, kādas sekas un kādi pienākumi personai radīsies ar vekseļa izdošanu. Papildus minētajam nosacījumam par notariālā akta formu tiks pilnveidots regulējums arī attiecībā uz citām darbībām vekseļu izmantošanā. Galvenās izmaiņas vekseļa…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Mikhail Nilov, pexels.com

Lai pilnveidotu vekseļu regulējumu un nodrošinātu fizisko personu tiesību aizsardzību vekseļa izdošanas un izpildes procesā, Saeima 16. jūnijā galīgajā lasījumā lēma par Tieslietu ministrijas izstrādātajiem grozījumiem Vekseļu likumā.

Ar likuma grozījumiem paredzēts novērst iespēju negodprātīgām personām izmantot tiesisko regulējumu ļaunprātīgos nolūkos - vienkāršo vekseļu izdošana turpmāk notiks tikai notariālā akta formā.

Zvērinātam notāram būs pienākums pārliecināties par personas identitāti, kā arī izskaidrot, kādas sekas un kādi pienākumi personai radīsies ar vekseļa izdošanu.

Papildus minētajam nosacījumam par notariālā akta formu tiks pilnveidots regulējums arī attiecībā uz citām darbībām vekseļu izmantošanā.

Galvenās izmaiņas vekseļa regulējumā

  • Fiziska persona vekseli1 varēs izdot kā notariālu aktu vai kā elektroniski parakstītu dokumentu.
  • Fiziska persona vairs nevarēs izdot tratu2 un būt maksātājs pēc tās tratas turpmāk ir izmantojamas tikai komercdarbībā.
  • Tiek precizēta vienkāršo vekseļu protestēšanas kārtība, nosakot ilgāku termiņu protesta izdarīšanai vienkāršā vekseļa nesamaksas dēļ, nodrošinot personai pietiekamu laiku, lai pēc saņemtā uzaicinājuma varētu gan iepazīties ar konkrēto dokumentu, gan nepieciešamības gadījumā arī izpildīt savu saistību, pirms protesta akts tiek nodots tālākai izpildei.
  • Tiek precizēta kārtība, kādā notārs paziņo par protesta izdarīšanu uz vekseļa pamata atbildīgajām personām, tostarp tiek izslēgta iespēja notāram mutiski uzaicināt parādnieku izpildīt savu saistību, jo šādu uzaicināšanu pēc tam nav iespējams pārbaudīt.
  • Tiek nodrošināts augstāks parādnieku aizsardzības līmenis, ierobežojot iespēju izdot vienkāršos vekseļus par naudas summu, kas ir lielāka par 15 000 euro. Ja būs nepieciešamība nodibināt saistību par lielāku naudas summu, tad šādā gadījumā varēs izmantot aizdevuma līgumu vai slēgt kādu citu darījumu, kas nav abstrakta saistība atšķirībā no vekseļtiesiskās saistības.
  • Tiek noteikts, ka protesta akts par notariālā akta formā izdotu vienkāršo vekseli ir izpildu dokuments, ko izpilda Civilprocesa likumā noteiktajā tiesas spriedumu izpildes kārtībā, un to uzreiz var nodot piespiedu izpildei zvērinātam tiesu izpildītājam, tādējādi atslogojot tiesu darbu.
  • Likumprojektā ietvertais pārejas regulējums paredz, ka fiziskas personas atbildību pēc vekseļa, kas neatbilst jaunā regulējuma prasībām, no 2022. gada 1. oktobra var prasīt tikai tiesas ceļā (t.i., prasības tiesvedības kārtībā), kas ļauj pietiekami aizsargāt vekseļtiesisko parādnieku tiesības.

Likumprojekts stāsies spēkā atbilstoši normatīvajos aktos paredzētajai kārtībai.

  • 1 Vekselis ir vērtspapīrs, kas dod tā turētājam tiesības prasīt no vekseļa devēja vai akceptētāja samaksāt noteiktu naudas summu noteiktā termiņā un vietā.
  • 2 Trata (pārvedu vekselis) ir vērtspapīrs, kuru izdod trasants un kurš ietver rakstveida uzdevumu maksātājam (trasātam) samaksāt vekselī norādīto naudas summu trešajai personai.
Lasiet arī:

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: