0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES SATURSBILANCES jūnija numurā lasiet

BILANCES jūnija numurā lasiet

Bilance Nr. 6 (498), 2023IEVADKOMENTĀRS

Vita Zariņa: Atvaļinājumu laiks ir klāt!
Novēlu visiem jauku vasaru un atvaļinājumu laiku, tāpēc arī esam sagatavojuši rakstu par vidējās un summētās vidējās izpeļņas aprēķiniem gan summētam, gan nesummētam darba laikam. Ceru, ka tā būs noderīga informācija.

NODOKĻI

Inese Helmane: Kā jāmaksā nodokļi nerezidentam attālināta darba gadījumā
Mūsdienu dinamiskajā darba vidē daudzus darbus var veikt no jebkuras pasaules vietas, savukārt Latvijā arvien vairāk strādā nerezidenti no citām valstīm. Līdz ar to aktuāli ir jautājumi, kā jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) nerezidenta algota darba ienākumam, tajā skaitā, ja darbs tiek veikts attālināti.

GRĀMATVEDĪBA

Ita Bekerta: Krājumu uzskaites metodes, to plusi un mīnusi
Uzņēmumiem, kuru darbības nodrošināšanai ir nepieciešami materiāli, izejvielas, preces vai arī saražotā produkcija pārdošanai, dažkārt rodas jautājumi, kā šos krājumus reģistrēt, skaitīt, uzskaitīt, uzrādīt finanšu pārskatos, galu galā, cik detalizētai ir jābūt krājumu uzskaitei. Krājumi bilancē tiek uzrādīti apgrozāmo līdzekļu sastāvā, jo tie ir līdzekļi, manta, ar ko uzņēmums gūst savus ikdienas saimnieciskās darbības ieņēmumus, kas ir regulāri, un veido peļņas vai zaudējumu aprēķina neto apgrozījumu (ieņēmumus bez PVN).

Terēze Labzova–Ceicāne: Maksājumi darbiniekiem, kas piesaistīti uzņēmuma akcijām vai daļām: kādēļ šādu atlīdzību izvēlas uzņēmuma vadība un ko ar to iesākt grāmatvedim?
Daudzas darbinieku motivācijas teorijas postulē — ja darbinieks ir personīgi ieinteresēts uzņēmuma izaugsmē, viņš noteikti darbosies ar lielāku atdevi nekā darbinieks ar fiksētu darba algu. Mainīgā atlīdzība kā motivācijas rīks ir diezgan ierasta prakse personālvadībā, īpaši uz pārdošanu orientēto darbinieku motivēšanai, — tā, piemēram, par katru papildus piesaistīto klientu tiek izmaksāti X EUR, par noteiktu apgrozījumu vai peļņas rādītāju sasniegšanu tiek piešķirta prēmija utt. 

Maija Grebenko: Vidējās izpeļņas aprēķins normālam un summētam darba laikam
Gan normālam, gan summētam darba laikam Darba likumā atšķiras ne vien definīcijas, bet arī dažādi ierobežojumi un piemērošanas noteikumi, t.sk. aprēķini.

FINANSES

Ilze Palmbaha–Zvirbule: ChatGPT ietekmēs grāmatvežu un finanšu vadītāju darbu
Mākslīgais intelekts (MI) ir neapšaubāmi mainījis daudzas nozares, un grāmatvedība un finanšu vadība nav izņēmums. Šobrīd lielākā uzmanība tiek pievērsta vienam no vadošajiem MI modeļiem — ChatGPT. Tas ir valodas modelis, kas ļauj lietotājiem komunicēt ar datorprogrammu, izmantojot dabisku valodu. ChatGPT rada iespējas un izaicinājumus grāmatvežiem un finanšu vadītājiem, atverot durvis jaunām iespējām un mainot tradicionālo profesijas lomu un procesus. Šajā rakstā aplūkosim, kā ChatGPT var ietekmēt grāmatvežu un finanšu vadītāju darbu. Pētīsim, kā tas varētu palīdzēt optimizēt darba procesus, sniegt vērtīgas atziņas, veikt prognozes un pat attīstīt jaunas prasmes un lomas profesijā. Tomēr ir svarīgi arī uzsvērt izaicinājumus un jautājumus, kas saistīti ar MI izmantošanu finanšu jomā.

ATTĪSTĪBA

Ita Bekerta: Kā grāmatvedības papīra dokumentus pārvērst elektroniskā formātā un kā tos glabāt?
Man uz galda ir papīra dokumentu kaudze, vēl jāizdrukā no e–pasta, kas atsūtīti, plauktā ir mapes, pilnas ar dokumentiem, arī arhīvā vairs nav vietas papīra dokumentiem. Laikam būs jāsaka priekšniekam, lai meklē telpas, kur glabāt dokumentu kalnus. Nē, vispirms jāapjautājas kolēģiem citos uzņēmumos, jāpalasa forumi, jānoklausās kāds Bilances seminārs par šo tēmu, lai zinātu, kā citi tiek galā ar papīra dokumentiem. Vai šī situācija ir tev pazīstama? Ja ir, tad lasi tālāk!

Inese Helmane: Kas katram uzņēmumam ir jāzina par kiberdrošību
Līdz ar Covid–19 vīrusa uzliesmojumu ir pieaudzis kibernoziegumu skaits — kibernoziedzība vēršas plašumā visā pasaulē un arī Latvijā. Par kibernoziedznieku upuri var kļūt jebkurš uzņēmums un ikviens indivīds. Kibernoziegumu radītie zaudējumi veido 0,8% no pasaules iekšzemes kopprodukta (IKP), skaitļos tie ir 600 miljardi ASV dolāru. Kā uzņēmumam un katram indivīdam sevi pasargāt no kiberincidentiem? Zvērinātu advokātu biroja Sorainen vebinārā «Apdrošināšana pret kiberuzbrukumiem — kas jāzina uzņēmējiem?» tika sniegts ieskats par to, kādi ir būtiskākie kiberdraudi mūsdienās un kādus aspektus ir būtiski dokumentēt, ja uzņēmums ir cietis no kiberuzbrukuma.

ATBILDES UZ JAUTĀJUMIEM

Ildze Alksnīte: SIA reorganizācija

Ita Bekerta: Pārmaksu kompensācijas

Diemžēl atbildes uz lasītāju jautājumiem ne vienmēr ir atrodamas vienuviet kādā normatīvajā aktā. Grāmatvežiem bez attiecīgas pieredzes dažreiz ir grūti pieņemt lēmumu jautājumā, ar kuru viņš vēl nebija sastapies. Īpaši tas izpaužas brīžos, kad notiek kārtējā nodokļu reforma un problēmas atrisināšana saistīta ar grozījumiem dažādos normatīvajos aktos.

NODERĪGI

Maija Grebenko: Komandējums vai darba brauciens? II daļa
Atskaitē par komandējuma izdevumiem visbiežāk tiek minēta dienas nauda, naktsmītnes izdevumi un izdevumi par braucienu uz komandējuma vietu un atpakaļ.

Valsts ieņēmumu dienesta informācija: Stājušās spēkā precizētas prasības skaidras naudas vešanai pāri robežām
2023. gada 16. maijā stājas spēkā grozījumi likumā «Par skaidras naudas deklarēšanu uz valsts robežas». Ar tiem precizētas prasības par skaidrās naudas, kuras vērtība pārsniedz 10 000 eiro, deklarēšanas kārtību uz Latvijas ārējām robežām ar valstīm, kas nav Eiropas Savienībā. Tie paredz arī jaunas prasības attiecībā uz zelta un nepavadītās naudas vešanu pāri Latvijas iekšējām robežām ar ES valstīm. Grozījumi vienādo Latvijas nosacījumus ar ES tiesību aktiem un stiprinās cīņu pret noziedzīgi iegūtas skaidras naudas pārvietošanu.

Valsts ieņēmumu dienesta informācija: Latvijā ievieš jaunu importa muitas deklarāciju sistēmu
Saskaņā ar Eiropas Savienības prasībām un atbilstoši Pasaules Muitas organizācijas standartiem, kā arī ņemot vērā jaunas tehnoloģiskās prasības, Latvijā darbu sāks jauna sistēma importa muitas deklarāciju noformēšanai. Jaunā sistēma lietotājiem nodrošinās augstu pieejamību un darbības nepārtrauktību, kas ir īpaši būtiski pārrobežu uzņēmējdarbībai. Paredzēts, ka importa muitas deklarāciju noformēšanu jaunajā formātā varēs uzsākt šī gada 13. jūnijā.

Valsts ieņēmumu dienesta informācija: Par darbu vasaras brīvlaikā skolēniem un viņu vecākiem
Tuvojoties vasaras brīvlaikam, atgādinām, ka vecākiem ir tiesības saglabāt nodokļa atvieglojumu par bērniem, kuri strādā tikai vasaras brīvlaikā, ir vecumā līdz 19 gadiem un mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē.

«BILANCES AKADĒMIJA» PIEDĀVĀ

E-semināri un kursi jūnijā

Abonenti var lasīt žurnāla nozīmīgākos rakstus arī portālā BilancePLZ, saglabāt tos ar grāmatzīmi savā portāla profilā, sašķirot pa mapēm, kas izveidotas pēc pašu ieskatiem un šķirstīt žurnāla līdz šim izdoto numuru arhīvu.

BILANCES numuru E-ARHĪVS

Interesenti var izvēlēties, kā abonēt un lasīt BILANCI – to iespējams saņemt gan drukātā veidā savā pastkastītē, gan lasīt e-vidē portālā tiešsaistē, gan izvēlēties Grāmatveža komplektu vai Bilances Zelta komplektu, kam arī iespējams gan papīra, gan elektroniskais formāts. Uzziniet vairāk, kādas iespējas piedāvā katrs no variantiem!

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Bilance Nr. 6 (498), 2023IEVADKOMENTĀRS

Vita Zariņa: Atvaļinājumu laiks ir klāt! Novēlu visiem jauku vasaru un atvaļinājumu laiku, tāpēc arī esam sagatavojuši rakstu par vidējās un summētās vidējās izpeļņas aprēķiniem gan summētam, gan nesummētam darba laikam. Ceru, ka tā būs noderīga informācija.

NODOKĻI

Inese Helmane: Kā jāmaksā nodokļi nerezidentam attālināta darba gadījumā Mūsdienu dinamiskajā darba vidē daudzus darbus var veikt no jebkuras pasaules vietas, savukārt Latvijā arvien vairāk strādā nerezidenti no citām valstīm. Līdz ar to aktuāli ir jautājumi, kā jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) nerezidenta algota darba ienākumam, tajā skaitā, ja darbs tiek veikts attālināti.

GRĀMATVEDĪBA

Ita Bekerta: Krājumu uzskaites metodes, to plusi un mīnusi Uzņēmumiem, kuru darbības nodrošināšanai ir nepieciešami materiāli, izejvielas, preces vai arī saražotā produkcija pārdošanai, dažkārt rodas jautājumi, kā šos krājumus reģistrēt, skaitīt, uzskaitīt, uzrādīt finanšu pārskatos, galu galā, cik detalizētai ir jābūt krājumu uzskaitei. Krājumi bilancē tiek uzrādīti apgrozāmo līdzekļu sastāvā, jo tie ir līdzekļi, manta, ar ko uzņēmums gūst savus ikdienas saimnieciskās darbības ieņēmumus, kas ir regulāri, un veido peļņas vai zaudējumu aprēķina neto apgrozījumu (ieņēmumus bez PVN).

Terēze Labzova–Ceicāne: Maksājumi darbiniekiem, kas piesaistīti uzņēmuma akcijām vai daļām: kādēļ šādu atlīdzību izvēlas uzņēmuma vadība un ko ar to iesākt grāmatvedim? Daudzas darbinieku motivācijas teorijas postulē — ja darbinieks ir personīgi ieinteresēts uzņēmuma izaugsmē, viņš noteikti darbosies ar lielāku atdevi nekā darbinieks ar fiksētu darba algu. Mainīgā atlīdzība kā motivācijas rīks ir diezgan ierasta prakse personālvadībā, īpaši uz pārdošanu orientēto darbinieku motivēšanai, — tā, piemēram, par katru papildus piesaistīto klientu tiek izmaksāti X EUR, par noteiktu apgrozījumu vai peļņas rādītāju sasniegšanu tiek piešķirta prēmija utt. 

Maija Grebenko: Vidējās izpeļņas aprēķins normālam un summētam darba laikam Gan normālam, gan summētam darba laikam Darba likumā atšķiras ne vien definīcijas, bet arī dažādi ierobežojumi un piemērošanas noteikumi, t.sk. aprēķini.

FINANSES

Ilze Palmbaha–Zvirbule: ChatGPT ietekmēs grāmatvežu un finanšu vadītāju darbu Mākslīgais intelekts (MI) ir neapšaubāmi mainījis daudzas nozares, un grāmatvedība un finanšu vadība nav izņēmums. Šobrīd lielākā uzmanība tiek pievērsta vienam no vadošajiem MI modeļiem — ChatGPT. Tas ir valodas modelis, kas ļauj lietotājiem komunicēt ar datorprogrammu, izmantojot dabisku valodu. ChatGPT rada iespējas un izaicinājumus grāmatvežiem un finanšu vadītājiem, atverot durvis jaunām iespējām un mainot tradicionālo profesijas lomu un procesus. Šajā rakstā aplūkosim, kā ChatGPT var ietekmēt grāmatvežu un finanšu vadītāju darbu. Pētīsim, kā tas varētu palīdzēt optimizēt darba procesus, sniegt vērtīgas atziņas, veikt prognozes un pat attīstīt jaunas prasmes un lomas profesijā. Tomēr ir svarīgi arī uzsvērt izaicinājumus un jautājumus, kas saistīti ar MI izmantošanu finanšu jomā.

ATTĪSTĪBA

Ita Bekerta: Kā grāmatvedības papīra dokumentus pārvērst elektroniskā formātā un kā tos glabāt? Man uz galda ir papīra dokumentu kaudze, vēl jāizdrukā no e–pasta, kas atsūtīti, plauktā ir mapes, pilnas ar dokumentiem, arī arhīvā vairs nav vietas papīra dokumentiem. Laikam būs jāsaka priekšniekam, lai meklē telpas, kur glabāt dokumentu kalnus. Nē, vispirms jāapjautājas kolēģiem citos uzņēmumos, jāpalasa forumi, jānoklausās kāds Bilances seminārs par šo tēmu, lai zinātu, kā citi tiek galā ar papīra dokumentiem. Vai šī situācija ir tev pazīstama? Ja ir, tad lasi tālāk!

Inese Helmane: Kas katram uzņēmumam ir jāzina par kiberdrošību Līdz ar Covid–19 vīrusa uzliesmojumu ir pieaudzis kibernoziegumu skaits — kibernoziedzība vēršas plašumā visā pasaulē un arī Latvijā. Par kibernoziedznieku upuri var kļūt jebkurš uzņēmums un ikviens indivīds. Kibernoziegumu radītie zaudējumi veido 0,8% no pasaules iekšzemes kopprodukta (IKP), skaitļos tie ir 600 miljardi ASV dolāru. Kā uzņēmumam un katram indivīdam sevi pasargāt no kiberincidentiem? Zvērinātu advokātu biroja Sorainen vebinārā «Apdrošināšana pret kiberuzbrukumiem — kas jāzina uzņēmējiem?» tika sniegts ieskats par to, kādi ir būtiskākie kiberdraudi mūsdienās un kādus aspektus ir būtiski dokumentēt, ja uzņēmums ir cietis no kiberuzbrukuma.

ATBILDES UZ JAUTĀJUMIEM

Ildze Alksnīte: SIA reorganizācija

Ita Bekerta: Pārmaksu kompensācijas

Diemžēl atbildes uz lasītāju jautājumiem ne vienmēr ir atrodamas vienuviet kādā normatīvajā aktā. Grāmatvežiem bez attiecīgas pieredzes dažreiz ir grūti pieņemt lēmumu jautājumā, ar kuru viņš vēl nebija sastapies. Īpaši tas izpaužas brīžos, kad notiek kārtējā nodokļu reforma un problēmas atrisināšana saistīta ar grozījumiem dažādos normatīvajos aktos.

NODERĪGI

Maija Grebenko: Komandējums vai darba brauciens? II daļa Atskaitē par komandējuma izdevumiem visbiežāk tiek minēta dienas nauda, naktsmītnes izdevumi un izdevumi par braucienu uz komandējuma vietu un atpakaļ.

Valsts ieņēmumu dienesta informācija: Stājušās spēkā precizētas prasības skaidras naudas vešanai pāri robežām 2023. gada 16. maijā stājas spēkā grozījumi likumā «Par skaidras naudas deklarēšanu uz valsts robežas». Ar tiem precizētas prasības par skaidrās naudas, kuras vērtība pārsniedz 10 000 eiro, deklarēšanas kārtību uz Latvijas ārējām robežām ar valstīm, kas nav Eiropas Savienībā. Tie paredz arī jaunas prasības attiecībā uz zelta un nepavadītās naudas vešanu pāri Latvijas iekšējām robežām ar ES valstīm. Grozījumi vienādo Latvijas nosacījumus ar ES tiesību aktiem un stiprinās cīņu pret noziedzīgi iegūtas skaidras naudas pārvietošanu.

Valsts ieņēmumu dienesta informācija: Latvijā ievieš jaunu importa muitas deklarāciju sistēmu Saskaņā ar Eiropas Savienības prasībām un atbilstoši Pasaules Muitas organizācijas standartiem, kā arī ņemot vērā jaunas tehnoloģiskās prasības, Latvijā darbu sāks jauna sistēma importa muitas deklarāciju noformēšanai. Jaunā sistēma lietotājiem nodrošinās augstu pieejamību un darbības nepārtrauktību, kas ir īpaši būtiski pārrobežu uzņēmējdarbībai. Paredzēts, ka importa muitas deklarāciju noformēšanu jaunajā formātā varēs uzsākt šī gada 13. jūnijā.

Valsts ieņēmumu dienesta informācija: Par darbu vasaras brīvlaikā skolēniem un viņu vecākiem Tuvojoties vasaras brīvlaikam, atgādinām, ka vecākiem ir tiesības saglabāt nodokļa atvieglojumu par bērniem, kuri strādā tikai vasaras brīvlaikā, ir vecumā līdz 19 gadiem un mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē.

«BILANCES AKADĒMIJA» PIEDĀVĀ

E-semināri un kursi jūnijā

Abonenti var lasīt žurnāla nozīmīgākos rakstus arī portālā BilancePLZ, saglabāt tos ar grāmatzīmi savā portāla profilā, sašķirot pa mapēm, kas izveidotas pēc pašu ieskatiem un šķirstīt žurnāla līdz šim izdoto numuru arhīvu.

BILANCES numuru E-ARHĪVS

Interesenti var izvēlēties, kā abonēt un lasīt BILANCI - to iespējams saņemt gan drukātā veidā savā pastkastītē, gan lasīt e-vidē portālā tiešsaistē, gan izvēlēties Grāmatveža komplektu vai Bilances Zelta komplektu, kam arī iespējams gan papīra, gan elektroniskais formāts. Uzziniet vairāk, kādas iespējas piedāvā katrs no variantiem!