0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESGRĀMATVEDĪBAJa strādā dažas dienas mēnesī

Ja strādā dažas dienas mēnesī

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Ja darbinieks katrā ceturkšņa mēnesī strādā tikai dažas dienas un nopelna, piemēram, 900 eiro, kas kopsummā par ceturksni ir mazāk par noteikto minimālo VSAOI objektu — 1500 eiro, vai darba devējam (–iem) būs jāveic piemaksa no 600 eiro (1500 – 900), kas sastāda 204,64 eiro (600 × 34,09)? Atbilde Šajā gadījumā iespējamas vismaz divas situācijas.  Pirmā situācija Darbinieks strādā uz darba līguma pamata, proti, ir darba ņēmējs no ceturkšņa sākuma līdz beigām. No darba samaksas (kā no iemaksu objekta) katru mēnesi ir…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Ja strādā dažas dienas mēnesī
Foto: Karolina Grabowska – Pexels

Ja darbinieks katrā ceturkšņa mēnesī strādā tikai dažas dienas un nopelna, piemēram, 900 eiro, kas kopsummā par ceturksni ir mazāk par noteikto minimālo VSAOI objektu — 1500 eiro, vai darba devējam (–iem) būs jāveic piemaksa no 600 eiro (1500 – 900), kas sastāda 204,64 eiro (600 × 34,09)?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Šajā gadījumā iespējamas vismaz divas situācijas. 

Pirmā situācija

Darbinieks strādā uz darba līguma pamata, proti, ir darba ņēmējs no ceturkšņa sākuma līdz beigām. No darba samaksas (kā no iemaksu objekta) katru mēnesi ir veiktas VSAOI visiem apdrošināšanas veidiem. Šādai mazai summai var būt dažāds iemesls, piemēram, darbinieks neattaisnoti kavē darbu vai sarunā dažas brīvas dienas un darba devējs nenosūta VID attiecīgas ziņas par darba ņēmēja prombūtni. Likumdošana neuzskata šādus iemeslus par attaisnotiem papildu sociālo iemaksu neveikšanai, tātad darba devējam tiks paziņota informācija par minimālo iemaksu veikšanu jautājumā minētajā apmērā (šeit pieņemts, ka darbiniekam nav cita darba devēja un viņš nav pašnodarbinātais).

Iespēja nemaksāt papildu VSAOI šādā situācijā varētu būt tikai tad, ja prombūtnes gadījumi atbilst likumā minētajām situācijām: darbnespēja, atvaļinājums bez darba algas saglabāšanas, atvaļinājums bērna tēvam u.c. (VSA likuma 20.4 panta 5. daļa). Par šiem periodiem VSAA būs zināms, ja darba devējs ir iesniedzis VID EDS attiecīgos kodus par darba ņēmēja prombūtnes iemeslu vai VID EDS būs norādīts darbnespējas periods.

Otra situācija

Ceturkšņa laikā darba ņēmējs mainīja darbavietas un katra mēneša ietvaros bija nodarbināts tikai dažas dienas. Atgādinu, ka VSA likuma 20.4 panta 3. daļā noteikts: darba devējs minimālās obligātās iemaksas veic proporcionāli deklarētajam obligāto iemaksu objektam (ja persona ir darba ņēmēja pie vairākiem darba devējiem) un tām kalendāra dienām, kurās persona ir darba ņēmēja. Par darba ņēmēju nodarbinātā persona tiek uzskatīta no brīža, kad darba devējs iesniedzis VID EDS ziņas, piemēram, ar 11. kodu līdz brīdim, kad pārtrauktas darba attiecības, piemēram, ar 25 kodu. 

VSAA, ņemot vērā šo informāciju, būtu jānosaka minimālo iemaksu objekts, kas ir proporcionāls darba attiecību kalendāra dienu skaitam.

Ja vienai kalendāra dienai minimālais iemaksu objekts ir 16,67 eiro (500:30) vai 16,13 eiro (500:31), tad, reizinot to ar darba attiecību pastāvēšanas periodu (kalendāra dienas) pie katra darba devēja un salīdzinot reizinājumu ar faktiski aprēķināto kopējo atlīdzību, iespējams prognozēt, vai būtu pēc trim mēnešiem jāgaida VID paziņojums par papildu iemaksām. 

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada augusta (476.) numurā.