0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESGRĀMATVEDĪBAMartā noslēgta autoratlīdzības līguma apmaksa augustā

Martā noslēgta autoratlīdzības līguma apmaksa augustā

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Līgums ar autoru noslēgts 2021. gada martā, līguma bruto summa 500 eiro, bet darbu paredzēts pabeigt 2021. gada augustā, tad arī tiks veikta izmaksa. Kā autoram jāaprēķina nauda? Pēc vecās sistēmas vai jaunās? Atbilde Ja autors, kas 2021. gada otrajā pusgadā nebūs reģistrēts kā patstāvīgs nodokļu maksātājs (kā pašnodarbinātais), līgumā noteikto autoratlīdzību saņems šā gada augustā, autoratlīdzības izmaksātājs nodokli ieturēs pēc 25% likmes, jo līguma slēgšanas datums šajā situācijā neko neietekmē. Izmaksātājam par autoru nav jāmaksā VSAOI 5% apmērā, tātad…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Martā noslēgta autoratlīdzības līguma apmaksa augustā
Ilustrācija: © artinspiring – stock.adobe.com

Līgums ar autoru noslēgts 2021. gada martā, līguma bruto summa 500 eiro, bet darbu paredzēts pabeigt 2021. gada augustā, tad arī tiks veikta izmaksa. Kā autoram jāaprēķina nauda? Pēc vecās sistēmas vai jaunās?

Atbilde

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore
Foto: Aivars Siliņš

Ja autors, kas 2021. gada otrajā pusgadā nebūs reģistrēts kā patstāvīgs nodokļu maksātājs (kā pašnodarbinātais), līgumā noteikto autoratlīdzību saņems šā gada augustā, autoratlīdzības izmaksātājs nodokli ieturēs pēc 25% likmes, jo līguma slēgšanas datums šajā situācijā neko neietekmē. Izmaksātājam par autoru nav jāmaksā VSAOI 5% apmērā, tātad nav jāiesniedz arī VID ziņojums, bet ir jāiesniedz paziņojums par aprēķināto atlīdzību un, protams, ieturēto nodokli (turklāt nepiemērojot autora attaisnotos izdevumus) līdz nākamā pēc izmaksas mēneša 15. datumam (līdz 15. septembrim). Nodoklis 125 eiro jāieskaita vienotajā nodokļu kontā līdz nākamā pēc izmaksas mēneša 23. datumam (līdz 23. septembrim).

Tikai tad, ja līgums būtu noslēgts 2020. gadā, bet tā izpilde aizkavējusies pandēmijas dēļ, likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” Pārejas noteikumu 80. punkts nosaka citādu kārtību:

Ja autoratlīdzības līgums ir noslēgts līdz 2020. gada 31. decembrim un samaksa atbilstoši noslēgtajam autoratlīdzības līgumam tiek izmaksāta 2021. taksācijas gadā, maksātājam 2021. taksācijas gadā attiecībā uz ienākumu no minētā autoratlīdzības līguma piemēro šā likuma normas redakcijā, kas bija spēkā 2020. gada 31. decembrī (..).

Tātad 2021. gadā autoratlīdzībai drīkstētu piemērot autora attaisnotos izdevumus, aprēķināt IIN pēc 20% likmes, samaksāt par autoru VSAOI 5% apmērā un iesniegt VID gan ziņojumu, gan paziņojumu.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada maija (473.) numurā.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: