0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIKas jāņem vērā, piesakot VID nodokļu nomaksas termiņa pagarinājumu?

Kas jāņem vērā, piesakot VID nodokļu nomaksas termiņa pagarinājumu?

Ikars Kubliņš, Plz.lv

Valsts ieņēmumu dienests nodokļu nomaksas termiņa pagarinājumus 2018. gadā atteicis tikai 10 procentos gadījumu, turklāt pat šajos gadījumos iemesli bieži vien ir formāli, kurus varēja novērst, informējusi Santa Garanča, iepriekšējā VID Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes direktore. Atteikumu īpatsvars ir ievērojami sarucis - vēl divus gadus iepriekš atteikumi bijuši 30%. "Protams, nav tā, ka termiņa pagarinājumu būtu ļoti viegli un vienkārši dabūt, jo tas tomēr ir atbildīgs lēmums un īpaša pretimnākšana," uzsver S. Garanča. Nodokļu parāds izveidojas jau piecas dienas pēc deklarācijas iesniegšanas (termiņā) un neapmaksāšanas. Ļoti svarīgi, lai nodokļu maksātājam šajā brīdī pašam būtu skaidrība par savām turpmākajām iespējām, rocību -…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Valsts ieņēmumu dienests nodokļu nomaksas termiņa pagarinājumus 2018. gadā atteicis tikai 10 procentos gadījumu, turklāt pat šajos gadījumos iemesli bieži vien ir formāli, kurus varēja novērst, informējusi Santa Garanča, iepriekšējā VID Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes direktore. Atteikumu īpatsvars ir ievērojami sarucis - vēl divus gadus iepriekš atteikumi bijuši 30%.

"Protams, nav tā, ka termiņa pagarinājumu būtu ļoti viegli un vienkārši dabūt, jo tas tomēr ir atbildīgs lēmums un īpaša pretimnākšana," uzsver S. Garanča.

Nodokļu parāds izveidojas jau piecas dienas pēc deklarācijas iesniegšanas (termiņā) un neapmaksāšanas. Ļoti svarīgi, lai nodokļu maksātājam šajā brīdī pašam būtu skaidrība par savām turpmākajām iespējām, rocību - vai nomaksas pagarinājums būs jālūdz tikai par vienu kavēto deklarāciju, vai grūtības nomaksāt paredzamas arī par nākamajām? "Mēs sagaidām, ka vēlmi par grafika nepieciešamību nodokļu maksātājs darīs mums zināmu vai nu reizē ar deklarācijas iesniegšanu vai pat pirms tās. Nav jāgaida likumā noteiktās piecpadsmit dienas, jo parāds jau ir, un ir pienākums ar to kaut ko iesākt," atklāj S. Garanča. Tāpat uzņēmējiem, kas pieprasījuši nodokļu nomaksas pagarinājumu, aktīvi jāseko informācijai EDS, jo VID var pieprasīt papildus datus. Liela daļa atteikumu rodas tieši tāpēc, ka uzņēmējs nav iesniedzis pieprasīto papildus informāciju, nemaz nezinot, ka tāda tikusi pieprasīta.

Svarīga prakse komunikācijā ar VID ir ievērot elementāru amatu hierarhiju, sazinoties ar tieši atbildīgajām amatpersonām. "Ļoti ieteicams ir noskaidrot savu nodokļu inspektoru un komunicēt tieši ar viņu, atbildot uz jautājumiem un sniedzot skaidrojumus. Ir gadījumi, kad uzņēmējs iet un informē uzreiz mani, VID ģenerāldirektori vai pat vēršas pie kāda ministra vai deputāta, bet savu nodokļu inspektoru nemaz nezina. Grāmatveži to varētu labi iztēloties ar analoģiju, kad, piemēram, kādam darbiniekam šķiet, ka viņam nav pareizi aprēķināta alga, bet viņš vēršas nevis pie grāmatveža, bet uzreiz pie uzņēmuma īpašnieka," stāsta S. Garanča. Protams, ja komunikācijā ar tiešo nodokļu inspektoru rodas problēmas, tad jāinformē augstākas vadības amatpersonas.

Ja piecu dienu laikā pēc deklarācijas iesniegšanas termiņa nodoklis nav samaksāts un grafika pagarinājums nav pieprasīts, VID līdz nākamā mēneša desmitajam datumam iekļauj nodokļu maksātāju parādnieku sarakstā. Tālāk seko saziņa ar jaunajiem parādniekiem, informējot par situāciju un iespējām (regulārie VID klienti šo informāciju tik ātri nesaņem), un atkarībā no šīs komunikācijas VID lemjot par tālāko rīcību.

Par nodokļu kontroles un piedziņas pasākumiem VID pārstāvji informēja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras organizētajā seminārā "Kā izvairīties no VID audita?".

Lasiet arī:

VID un nodokļu maksātāja rīcība nodokļu audita procesā

Kā grāmatvedim izvairīties no VID nodokļu kontroles pasākumiem?

Kā VID izvēlas uzņēmumus, kuros veikt auditu un citus kontroles pasākumus?

Kādi bijuši VID veikto datu atbilstības un tematisko pārbaužu rezultāti?