0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES SATURSBILANCES novembra numurā lasiet

BILANCES novembra numurā lasiet

Bilance Nr. 11 (515), 2024IEVADKOMENTĀRS

Vita Zariņa: Atā, Bilance! Esi sveicināta, Bilance!
Šis žurnāla Bilance numurs ir īpašs — tas iezīmē mūsu kopīgā ceļa posma noslēgumu un vienlaikus arī jaunas ēras sākumu. Katrs Bilances izdevums līdz šim ir bijis kompass nodokļu un grāmatvedības jomā, sniedzot atbalstu brīžos, kad likumu un noteikumu labirinti šķiet sarežģīti. Taču, kā zināms, arī labam kompasam laiku pa laikam nepieciešama kalibrēšana, un pienācis laiks mūsu žurnālam kļūt plašākam, daudzveidīgākam un modernākam.

BILANCE PĒTA

Ikars Kubliņš: Latvijas pirmrindniece Valmiera RAKSTS LASĀMS IKVIENAM
Latvijā netrūkst «Bermudu trijstūru», kuros mūžīgi kaut kas pazūd — finansējums, projektu realizācijas termiņi, saprātīgākie risinājumi, politiskie solījumi, rūpes par cilvēkiem utt. Turpretī Vidzemē ir kāds trijstūris: Cēsis–Smiltene–Valmiera, kur, šķiet, vairāk rodas, nekā pazūd — mērķtiecība, kompetence, organizētība. Valmiera ir šī trijstūra vadošā virsotne, valstspilsēta, kas jau kopš neatkarības atjaunošanas iezīmējusies kā viens no Latvijas reģionālās attīstības viedākajiem stūrakmeņiem. Vai tas ir tikai veiksmīgi popularizēts tēls, vai pamatots ar reāliem datiem? Ar kādiem izaicinājumiem Valmiera saskaras un kā tos risina? 

Aiga Pelane: Kuras ir ekonomiski aktīvākās valstspilsētas? RAKSTS LASĀMS IKVIENAM
Vairākus gadu desmitus politiķi ir runājuši par nepieciešamību investēt un attīstīt reģionus, tai skaitā arī Latvijas lielākās pilsētas, tādējādi panākot kopumā vienmērīgu valsts attīstību. Tas bija arī galvenais mērķis vēl nesen veiktajai administratīvi teritoriālajai reformai — radīt pašpietiekamas pašvaldības, kurās attīstās uzņēmējdarbība un tiek radītas jaunas darbavietas. Uz to arī koncentrējas ārvalstu investoru intereses. Diemžēl — atkal līdz galam nav īsti sanācis, un tam ir dažādi iemesli, par kuriem gadiem ilgi teikuši gan vietējie, gan arī ārvalstu investori. 

NUMURA INTERVIJA

Inese Helmane intervē nodokļu konsultantu Aini Dābolu:  IIN reforma vairāk skars turīgākos
Valdība ir atbalstījusi nodokļu likumos paredzētās izmaiņas no 2025. gada, likumprojektus oktobra nogalē turpināja izskatīt Saeimā. Visnopietnākās izmaiņas skar likumu «Par iedzīvotāju ienākuma nodokli» — tiek ieviestas divas iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes atkarībā no saņemtajiem ienākumiem, kā arī diferencētā neapliekamā minimuma vietā tiek piedāvāts fiksēts neapliekamais minimums, ko piemēros visiem darba ņēmējiem neatkarīgi no bruto ienākuma. Nodokļu konsultants Ainis Dābols uzskata, ka ar šo nodokļu reformu nepalielināsies Latvijas konkurētspēja Baltijā darbaspēku nodokļu ziņā. Tiesa, IIN aprēķināšana būs vienkāršāka, ar lielāku nodokli — 36% — tiks aplikti turīgākie.

NODOKĻI

Maija Grebenko Ieturējumi no parādnieka darba samaksas, sākot no 1. oktobra
Algas grāmatvedim, manuprāt, visnepatīkamākais darbs ir ieturējumu veikšana no darbinieku darba samaksas saskaņā ar tiesas izpildrakstiem. Šogad 20. jūnijā Saeimā gala lasījumā pieņemti grozījumi Civilprocesa likuma 594. un 599. pantā, kas būtiski maina iepriekšējo kārtību.

Ingrīda Lejniece Ko svarīgi ievērot, sagatavojot PVN deklarācijas
Taksācijas periods, tātad arī deklarācijas iesniegšanas termiņš, var būt atšķirīgs atkarībā no uzņēmuma — pievienotās vērtības nodokļa maksātāja — saimniecisko darījumu specifikas. Likumā ir noteikti divi taksācijas periodi — mēnesis un ceturksnis. Lai atvieglotu grāmatvežu un uzņēmēju darbu, Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēma jau savlaicīgi sūta atgādinājumus par deklarāciju iesniegšanas termiņiem. Tomēr jāatceras, ka situācijas ir dažādas un taksācijas periods var mainīties arī gada laikā.

GRĀMATVEDĪBA

Laila Kelmere Budžeta iestāde: izmaiņas pamatlīdzekļu grupu aprakstos no 2025. gada
Šī gada vasarā ir veikti grozījumi Ministru kabineta 2018. gada 13. februāra noteikumos Nr. 87 «Grāmatvedības uzskaites kārtība budžeta iestādēs», ar kuriem precizēti atsevišķu pamatlīdzekļu apakšgrupu nosaukumi, atsevišķu pamatlīdzekļu grupu un apakšgrupu apraksti un vienai apakšgrupai palielināts lietderīgās lietošanas laiks. Par šo arī turpmāk rakstā.

Ilvija Ozoliņa Līzinga darījumu atspoguļošana grāmatvedības uzskaitē
Līzings mūsdienās ir kļuvis par populāru veidu, kā uzņēmums vai fiziskā persona var iegūt sev vēlamo mantu. Līzinga saņemšanas process ir vienkāršs un neaizņem daudz laika. Tā kā ir iespējami divi līzinga veidi, proti, finanšu vai operatīvais līzings, tad, lai varētu izdarīt izvēli, jāsaprot ar ko tie viens no otra atšķiras un, protams, jāizvērtē savas finansiālās iespējas. Turpmāk rakstā ar piemēriem parādīšu atšķirību starp šiem diviem līzinga veidiem.

FINANSES

Inese Helmane: Vienošanās līgums ar VID, lai izbeigtu tiesisku strīdu
Pirms pusotra gada — 2023. gada 30. jūnijā — spēkā stājās grozījumi likumā «Par nodokļiem un nodevām», lai veicināt ātrāku tiesiskā strīda atrisināšanu. Tie noteica jaunu kārtību, kā slēdzams nodokļu maksātāja vienošanās līgums ar Valsts ieņēmumu dienestu, lai izbeigtu strīdu par nodokļu kontroles vai nodokļu revīzijas (audita) rezultātā aprēķinātajiem papildu maksājumiem budžetā vai konstatēto no budžeta atmaksājamās summas nepamatotu palielināšanu. Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras vebinārā «Izlīgšanas iespējas nodokļu strīdos. Kā vienošanās līgums ar Valsts ieņēmumu dienestu samazina maksājumus» Valsts ieņēmumu dienesta Juridiskās un pirmstiesas strīdu izskatīšanas pārvaldes Trešās nodokļu strīdu izskatīšanas daļas vadītāja Dace Studente norādīja, ka līdz 2023. gada 29. jūnijam likums «Par nodokļiem un nodevām» noteica, ka vienošanās līgumu var slēgt tikai pēc administratīvā akta izdošanas. 

ATTĪSTĪBA

Oto Kristiāns Abrams: Mazkapitāla SIA obligātās rezerves un pamatkapitāla palielināšana no tām
Nereti uzņēmēji, uzsākot uzņēmējdarbību, izvēlas dibināt tā saucamo mazkapitāla SIA jeb SIA, kuras pamatkapitāls ir mazāks par 2800 EUR. Iemesli šādai izvēlei var būt dažādi, piemēram, uzņēmējs uzsāk saimniecisko darbību nozarē, kurā nav nepieciešams liels sākotnējais ieguldījums vai uzņēmējam ir ierobežoti līdzekļi uzņēmējdarbības uzsākšanai. Sabiedrības reģistrācijas kārtība un tās nosacījumi jau iepriekš ir apskatīti citu autoru rakstos. Ņemot vērā, ka strauji tuvojas gada pārskatu laiks, kad gan grāmatvežiem, gan uzņēmējiem rodas jautājums, ko iesākt ar šādu sabiedrību peļņu, šajā rakstā autors pievērsīs uzmanību vienam no sabiedrībām izvirzītajiem nosacījumiem — peļņas novirzīšanai obligātās rezerves izveidošanai.

ATBILDES UZ JAUTĀJUMIEM

Diemžēl atbildes uz lasītāju jautājumiem ne vienmēr ir atrodamas vienuviet kādā normatīvajā aktā. Grāmatvežiem bez attiecīgas pieredzes dažreiz ir grūti pieņemt lēmumu jautājumā, ar kuru viņš vēl nebija sastapies. Īpaši tas izpaužas brīžos, kad notiek kārtējā nodokļu reforma un problēmas atrisināšana saistīta ar grozījumiem dažādos normatīvajos aktos.

NODERĪGI

Inese Helmane: Strukturēto e–rēķinu ieviešana uzņēmumos
No 2025. gada 1. janvāra visiem uzņēmumiem, kuri nodrošina pakalpojumus un preces budžeta iestādēm, strukturētie elektroniskie rēķini būs obligāti. Bet, sākot no 2026. gada 1. janvāra, visiem uzņēmumiem, izsniedzot attaisnojuma dokumentu citam uzņēmumam preces vai pakalpojuma apmaksai (rēķinu), tas būs jānoformē kā strukturēts elektronisks rēķins. To paredz likumprojekts «Grozījumi Grāmatvedības likumā», kas 2024. gada 24. septembrī tika atbalstīts Ministru kabinetā, bet 30. septembrī iesniegts Saeimā. 

Līga Alberliņa: Kas jāzina par atvaļinājumu tiesisko regulējumu?
Lai arī aktīvākā ikgadējo atvaļinājumu sezona ir noslēgusies, gana daudz darbinieku vasarā izmanto tikai daļu no viņiem pieejamām apmaksātajām atpūtas dienām. Tāpēc ir īstais laiks atsvaidzināt zināšanas par atvaļinājumu tiesisko regulējumu. 

«BILANCES AKADĒMIJA» PIEDĀVĀ

E-semināri un kursi novembrī

Abonenti var lasīt žurnāla nozīmīgākos rakstus arī portālā BilancePLZ, saglabāt tos ar grāmatzīmi savā portāla profilā, sašķirot pa mapēm, kas izveidotas pēc pašu ieskatiem un šķirstīt žurnāla līdz šim izdoto numuru arhīvu.

BILANCES numuru E-ARHĪVS

Interesenti var izvēlēties, kā abonēt un lasīt BILANCI – to iespējams saņemt gan drukātā veidā savā pastkastītē, gan lasīt e-vidē portālā tiešsaistē. Uzziniet vairāk, kādas iespējas piedāvā katrs no variantiem!

  • BilancePLZ izmēģinājums

    BilancePLZ ar 7 dienu izmēģinājumu

    24.99 / mēnesī ar 7 dienu izmēģinājumu par 1.00
    ABONĒT
  • Abonē Bilance PLZ

    BILANCE internetā + BilancePLZ

    269.00
    Izvēlieties This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
  • Abonē Bilance PLZ

    Drukātā BILANCE + BilancePLZ

    299.00
    Izvēlieties This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
jaunākie
vecāki populārakie
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Bilance Nr. 11 (515), 2024IEVADKOMENTĀRS

Vita Zariņa: Atā, Bilance! Esi sveicināta, Bilance! Šis žurnāla Bilance numurs ir īpašs — tas iezīmē mūsu kopīgā ceļa posma noslēgumu un vienlaikus arī jaunas ēras sākumu. Katrs Bilances izdevums līdz šim ir bijis kompass nodokļu un grāmatvedības jomā, sniedzot atbalstu brīžos, kad likumu un noteikumu labirinti šķiet sarežģīti. Taču, kā zināms, arī labam kompasam laiku pa laikam nepieciešama kalibrēšana, un pienācis laiks mūsu žurnālam kļūt plašākam, daudzveidīgākam un modernākam.

BILANCE PĒTA

Ikars Kubliņš: Latvijas pirmrindniece Valmiera RAKSTS LASĀMS IKVIENAM Latvijā netrūkst «Bermudu trijstūru», kuros mūžīgi kaut kas pazūd — finansējums, projektu realizācijas termiņi, saprātīgākie risinājumi, politiskie solījumi, rūpes par cilvēkiem utt. Turpretī Vidzemē ir kāds trijstūris: Cēsis–Smiltene–Valmiera, kur, šķiet, vairāk rodas, nekā pazūd — mērķtiecība, kompetence, organizētība. Valmiera ir šī trijstūra vadošā virsotne, valstspilsēta, kas jau kopš neatkarības atjaunošanas iezīmējusies kā viens no Latvijas reģionālās attīstības viedākajiem stūrakmeņiem. Vai tas ir tikai veiksmīgi popularizēts tēls, vai pamatots ar reāliem datiem? Ar kādiem izaicinājumiem Valmiera saskaras un kā tos risina? 

Aiga Pelane: Kuras ir ekonomiski aktīvākās valstspilsētas? RAKSTS LASĀMS IKVIENAM Vairākus gadu desmitus politiķi ir runājuši par nepieciešamību investēt un attīstīt reģionus, tai skaitā arī Latvijas lielākās pilsētas, tādējādi panākot kopumā vienmērīgu valsts attīstību. Tas bija arī galvenais mērķis vēl nesen veiktajai administratīvi teritoriālajai reformai — radīt pašpietiekamas pašvaldības, kurās attīstās uzņēmējdarbība un tiek radītas jaunas darbavietas. Uz to arī koncentrējas ārvalstu investoru intereses. Diemžēl — atkal līdz galam nav īsti sanācis, un tam ir dažādi iemesli, par kuriem gadiem ilgi teikuši gan vietējie, gan arī ārvalstu investori. 

NUMURA INTERVIJA

Inese Helmane intervē nodokļu konsultantu Aini Dābolu:  IIN reforma vairāk skars turīgākos Valdība ir atbalstījusi nodokļu likumos paredzētās izmaiņas no 2025. gada, likumprojektus oktobra nogalē turpināja izskatīt Saeimā. Visnopietnākās izmaiņas skar likumu «Par iedzīvotāju ienākuma nodokli» — tiek ieviestas divas iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes atkarībā no saņemtajiem ienākumiem, kā arī diferencētā neapliekamā minimuma vietā tiek piedāvāts fiksēts neapliekamais minimums, ko piemēros visiem darba ņēmējiem neatkarīgi no bruto ienākuma. Nodokļu konsultants Ainis Dābols uzskata, ka ar šo nodokļu reformu nepalielināsies Latvijas konkurētspēja Baltijā darbaspēku nodokļu ziņā. Tiesa, IIN aprēķināšana būs vienkāršāka, ar lielāku nodokli — 36% — tiks aplikti turīgākie.

NODOKĻI

Maija Grebenko Ieturējumi no parādnieka darba samaksas, sākot no 1. oktobra Algas grāmatvedim, manuprāt, visnepatīkamākais darbs ir ieturējumu veikšana no darbinieku darba samaksas saskaņā ar tiesas izpildrakstiem. Šogad 20. jūnijā Saeimā gala lasījumā pieņemti grozījumi Civilprocesa likuma 594. un 599. pantā, kas būtiski maina iepriekšējo kārtību.

Ingrīda Lejniece Ko svarīgi ievērot, sagatavojot PVN deklarācijas Taksācijas periods, tātad arī deklarācijas iesniegšanas termiņš, var būt atšķirīgs atkarībā no uzņēmuma — pievienotās vērtības nodokļa maksātāja — saimniecisko darījumu specifikas. Likumā ir noteikti divi taksācijas periodi — mēnesis un ceturksnis. Lai atvieglotu grāmatvežu un uzņēmēju darbu, Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēma jau savlaicīgi sūta atgādinājumus par deklarāciju iesniegšanas termiņiem. Tomēr jāatceras, ka situācijas ir dažādas un taksācijas periods var mainīties arī gada laikā.

GRĀMATVEDĪBA

Laila Kelmere Budžeta iestāde: izmaiņas pamatlīdzekļu grupu aprakstos no 2025. gada Šī gada vasarā ir veikti grozījumi Ministru kabineta 2018. gada 13. februāra noteikumos Nr. 87 «Grāmatvedības uzskaites kārtība budžeta iestādēs», ar kuriem precizēti atsevišķu pamatlīdzekļu apakšgrupu nosaukumi, atsevišķu pamatlīdzekļu grupu un apakšgrupu apraksti un vienai apakšgrupai palielināts lietderīgās lietošanas laiks. Par šo arī turpmāk rakstā.

Ilvija Ozoliņa Līzinga darījumu atspoguļošana grāmatvedības uzskaitē Līzings mūsdienās ir kļuvis par populāru veidu, kā uzņēmums vai fiziskā persona var iegūt sev vēlamo mantu. Līzinga saņemšanas process ir vienkāršs un neaizņem daudz laika. Tā kā ir iespējami divi līzinga veidi, proti, finanšu vai operatīvais līzings, tad, lai varētu izdarīt izvēli, jāsaprot ar ko tie viens no otra atšķiras un, protams, jāizvērtē savas finansiālās iespējas. Turpmāk rakstā ar piemēriem parādīšu atšķirību starp šiem diviem līzinga veidiem.

FINANSES

Inese Helmane: Vienošanās līgums ar VID, lai izbeigtu tiesisku strīdu Pirms pusotra gada — 2023. gada 30. jūnijā — spēkā stājās grozījumi likumā «Par nodokļiem un nodevām», lai veicināt ātrāku tiesiskā strīda atrisināšanu. Tie noteica jaunu kārtību, kā slēdzams nodokļu maksātāja vienošanās līgums ar Valsts ieņēmumu dienestu, lai izbeigtu strīdu par nodokļu kontroles vai nodokļu revīzijas (audita) rezultātā aprēķinātajiem papildu maksājumiem budžetā vai konstatēto no budžeta atmaksājamās summas nepamatotu palielināšanu. Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras vebinārā «Izlīgšanas iespējas nodokļu strīdos. Kā vienošanās līgums ar Valsts ieņēmumu dienestu samazina maksājumus» Valsts ieņēmumu dienesta Juridiskās un pirmstiesas strīdu izskatīšanas pārvaldes Trešās nodokļu strīdu izskatīšanas daļas vadītāja Dace Studente norādīja, ka līdz 2023. gada 29. jūnijam likums «Par nodokļiem un nodevām» noteica, ka vienošanās līgumu var slēgt tikai pēc administratīvā akta izdošanas. 

ATTĪSTĪBA

Oto Kristiāns Abrams: Mazkapitāla SIA obligātās rezerves un pamatkapitāla palielināšana no tām Nereti uzņēmēji, uzsākot uzņēmējdarbību, izvēlas dibināt tā saucamo mazkapitāla SIA jeb SIA, kuras pamatkapitāls ir mazāks par 2800 EUR. Iemesli šādai izvēlei var būt dažādi, piemēram, uzņēmējs uzsāk saimniecisko darbību nozarē, kurā nav nepieciešams liels sākotnējais ieguldījums vai uzņēmējam ir ierobežoti līdzekļi uzņēmējdarbības uzsākšanai. Sabiedrības reģistrācijas kārtība un tās nosacījumi jau iepriekš ir apskatīti citu autoru rakstos. Ņemot vērā, ka strauji tuvojas gada pārskatu laiks, kad gan grāmatvežiem, gan uzņēmējiem rodas jautājums, ko iesākt ar šādu sabiedrību peļņu, šajā rakstā autors pievērsīs uzmanību vienam no sabiedrībām izvirzītajiem nosacījumiem — peļņas novirzīšanai obligātās rezerves izveidošanai.

ATBILDES UZ JAUTĀJUMIEM

Diemžēl atbildes uz lasītāju jautājumiem ne vienmēr ir atrodamas vienuviet kādā normatīvajā aktā. Grāmatvežiem bez attiecīgas pieredzes dažreiz ir grūti pieņemt lēmumu jautājumā, ar kuru viņš vēl nebija sastapies. Īpaši tas izpaužas brīžos, kad notiek kārtējā nodokļu reforma un problēmas atrisināšana saistīta ar grozījumiem dažādos normatīvajos aktos.

NODERĪGI

Inese Helmane: Strukturēto e–rēķinu ieviešana uzņēmumos No 2025. gada 1. janvāra visiem uzņēmumiem, kuri nodrošina pakalpojumus un preces budžeta iestādēm, strukturētie elektroniskie rēķini būs obligāti. Bet, sākot no 2026. gada 1. janvāra, visiem uzņēmumiem, izsniedzot attaisnojuma dokumentu citam uzņēmumam preces vai pakalpojuma apmaksai (rēķinu), tas būs jānoformē kā strukturēts elektronisks rēķins. To paredz likumprojekts «Grozījumi Grāmatvedības likumā», kas 2024. gada 24. septembrī tika atbalstīts Ministru kabinetā, bet 30. septembrī iesniegts Saeimā. 

Līga Alberliņa: Kas jāzina par atvaļinājumu tiesisko regulējumu? Lai arī aktīvākā ikgadējo atvaļinājumu sezona ir noslēgusies, gana daudz darbinieku vasarā izmanto tikai daļu no viņiem pieejamām apmaksātajām atpūtas dienām. Tāpēc ir īstais laiks atsvaidzināt zināšanas par atvaļinājumu tiesisko regulējumu. 

«BILANCES AKADĒMIJA» PIEDĀVĀ

E-semināri un kursi novembrī

Abonenti var lasīt žurnāla nozīmīgākos rakstus arī portālā BilancePLZ, saglabāt tos ar grāmatzīmi savā portāla profilā, sašķirot pa mapēm, kas izveidotas pēc pašu ieskatiem un šķirstīt žurnāla līdz šim izdoto numuru arhīvu.

BILANCES numuru E-ARHĪVS

Interesenti var izvēlēties, kā abonēt un lasīt BILANCI – to iespējams saņemt gan drukātā veidā savā pastkastītē, gan lasīt e-vidē portālā tiešsaistē. Uzziniet vairāk, kādas iespējas piedāvā katrs no variantiem!

  • BilancePLZ izmēģinājums

    BilancePLZ ar 7 dienu izmēģinājumu

    24.99 / mēnesī ar 7 dienu izmēģinājumu par 1.00
    ABONĒT
  • Abonē Bilance PLZ

    BILANCE internetā + BilancePLZ

    269.00
    Izvēlieties This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
  • Abonē Bilance PLZ

    Drukātā BILANCE + BilancePLZ

    299.00
    Izvēlieties This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page