IEVADKOMENTĀRS
Maija Grebenko: Kā dzīvosim šodien un rīt.
Gada sākumā radās cerība, ka divu pēdējo gadu sarežģītā situācija drīz vien mainīsies, ierobežojumi tiks atcelti un varēsim atslābst un atgriezties pie iepriekšējās dzīves. Beidzot vebināri pārtaps par semināriem un būs sastopami «dzīvi» grāmatveži!
Tomēr — nav tik spīdoši.
NODOKĻI
Ilvija Ozoliņa: Pievienotās vērtības nodokļa piemērošana pakalpojumiem. Pakalpojuma sniegšanas vietas noteikšana.
Lai gan Pievienotās vērtības nodokļa likums ir spēkā jau kopš 2013. gada 1. janvāra, tomēr joprojām praksē grāmatvežiem rodas jautājumi un neizpratne par pakalpojuma sniegšanas vietas noteikšanu, īpaši darījumos ar ES dalībvalstu vai trešo valstu nodokļa maksātājiem.
Linda Puriņa: Kādu nodokļu režīmu un uzņēmējdarbības formu izvēlēties lauksaimniekam?
Uzsākot vai paplašinot saimniecisko darbību, lauksaimnieki vai mājražotāji ļoti bieži saskaras ar grūtībām tieši piemērotākās saimnieciskās darbības veicēja formas izvēlē. Reģistrēt ZS vai SIA, būt par piemājas saimniecību? Apskatīsim mazajam lauku uzņēmējam piemērotāko formu plusus un mīnusus. Protams, izvēle paliek paša uzņēmēja ziņā.
GRĀMATVEDĪBA
Katrīna Linarte: 2021. gada pārskata sastādīšanas ceļvedis.
Saskaņā ar veiktajiem grozījumiem Covid–19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā arī šogad ir pagarināts gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu iesniegšanas termiņš uzņēmumiem, biedrībām, sabiedriskā labuma organizācijām, nodibinājumiem un reliģiskajām organizācijām. Šī ir lieliska iespēja, lai pievērstu padziļinātu uzmanību un veltītu laiku gada pārskata sastādīšanai, gan atklājot nepieciešamo informāciju, kura ir definēta likumdošanas aktos, gan izstrādājot kvalitatīvu un pilnīgu gada pārskatu, kas sniegs patiesu un skaidru informāciju par sabiedrību iekšējiem un ārējiem lietotājiem.
Aivars Droiskis: Avansa maksājumi un to uzskaite grāmatvedībā.
Šajā rakstā autors apskata gadījumus, kad tiek samaksāts avanss par nemateriālo ieguldījumu un pamatlīdzekļu iegādi, par pakalpojumiem vai par preču (krājumu) iegādi, kā arī gadījumus, kad šādi avansi tiek saņemti.
Maija Grebenko: Cik dienu jāapmaksā atvaļinājuma laikā?
Gribētos saprast, kā matemātiski iegūts koeficients 1,67. Manuprāt, tajā ir kļūda. Vajadzētu būt koeficientam par katru darba līguma esamības dienu. Kāpēc tiek apmaksātas tikai 20 darba dienas? Vai tas ir korekti — jo brīvdienās var iekrist svētku dienas, gan arī ja divu nedēļu atvaļinājumu izmanto pa vienai dienai? Mūsu uzņēmumā tas izpaužas, vienkārši dodot atvaļinājumu tikai par darba dienām.
FINANSES
Jekaterina Dobrjanska, Svetlana Saksonova: Kas fiziskajām un juridiskajām personām jāzina par naudas atmazgāšanu un sankciju režīmiem.
Naudas atmazgāšana un terorisma finansēšana ir pamatproblēmas, ar kurām cīnās visās pasaules valstīs. Galvenā loma šajā cīņā ir efektīvai finanšu iestāžu uzraudzībai, jo tās nedrīkst tikt pakļautas noziedzīgu grupu kontrolei, naudas atmazgāšanai un sankciju apiešanas mēģinājumiem.
ATTĪSTĪBA
Laila Kelmere: Grozījumi Atlīdzības likumā un atjaunots amatu katalogs.
2022. gada 1. jūlijā stāsies spēkā grozījumi Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā, un kopā ar tiem stāsies spēkā Ministru kabineta 2022. gada 26. aprīļa noteikumi «Valsts un pašvaldību institūciju amatu katalogs, amatu klasifikācijas un amatu apraksta izstrādāšanas kārtība».
Inese Helmane: Stiprina patērētāju tiesību aizsardzību neatbilstošu preču iegādes gadījumā.
2022. gada 15. martā stājās spēkā grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas izstrādāti, lai noteiktu patērētāju tiesības neatbilstošu digitālā satura un digitālā pakalpojuma iegādes un piegādes gadījumos. Likumā tiek precizētas un stiprinātas normas, kas nodrošina patērētāju tiesību aizsardzību neatbilstošu preču iegādes gadījumā.
NODERĪGI
Maija Grebenko: Grozījumi likumā «Par maternitātes un slimības apdrošināšanu».
Bilances maija numurā lasītājiem tika piedāvāts iepazīties ar likumprojektu par būtiskajiem grozījumiem Darba likumā. Patlaban grozījumi gaida apstiprināšanu Saeimā. Dažu Darba likuma pantu jaunā redakcija vai papildinājums tiešā veidā saistīti ar citiem normatīvajiem aktiem. Šajā rakstā apskatīti grozījumi likumā «Par maternitātes un slimības apdrošināšanu».
ATBILDES UZ JAUTĀJUMIEM
Maija Grebenko: Atvaļinājuma naudas aprēķins nepilna laika nodarbinātajai personai. Atvaļinājuma aprēķina periods. Vai veidojas virsstundas? Gada pārskata iesniegšanas datums. Par atteikšanos no neapliekamā minimuma. Precizējums un raksta papildinājums.
Oto Kristiāns Abrams: Ja dividendes izmaksātas skaidrā naudā.
Ilvija Ozoliņa: PVN no avansa rēķina.
V. Līce–Līcīte: Nodokļi no valdes locekļa nosacītā ienākuma.
Diemžēl atbildes uz lasītāju jautājumiem ne vienmēr ir atrodamas vienuviet kādā normatīvajā aktā. Grāmatvežiem bez attiecīgas pieredzes dažreiz ir grūti pieņemt lēmumu jautājumā, ar kuru viņš vēl nebija sastapies. Īpaši tas izpaužas brīžos, kad notiek kārtējā nodokļu reforma un problēmas atrisināšana saistīta ar grozījumiem dažādos normatīvajos aktos.
«BILANCES AKADĒMIJA» PIEDĀVĀ
Semināri, e-semināri un kursi jūnijā
Abonenti var lasīt žurnāla nozīmīgākos rakstus arī portālā BilancePLZ, saglabāt tos ar grāmatzīmi savā portāla profilā, sašķirot pa mapēm, kas izveidotas pēc pašu ieskatiem un šķirstīt žurnāla līdz šim izdoto numuru arhīvu.